Electroweak interactions and the process e+e- -->u+u-
Elektrozayıf etkileşmeler ve e+e- -->u+u- süreci
  1. Tez No: 123404
  2. Yazar: SEHER KOCATEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ELEKTROZAYIF ETKİLEŞMELER VE e+e" -». p+p- SÜRECİ Seher Kocatepe Hacettepe Üniversitesi, Fizik Mühendisliği Bölümü, Yüksek Enerji Fiziği A nabilim Dalı ÖZ Bu tez iki bolümden oluşmaktadır. Birinci bölümde elektrozayıf etkileşmeler teorisi incelenmiştir. Teorinin ku rulabilmesi için temel varsayım olan belirli ayar dönüşümleri verilmiştir. Böylece elektrodinamikteki global ve lokal U(l) ayar değişmezliği tartışıl mıştır. Zayıf etkileşmenin ayar teorisini tanımlayan Yang-Mills teorileri ve kütlesiz bozonların ortaya çıkışım veren kendiliğinden simetri kırılması an latılmıştır. Ayrıca kütlesiz ayar alanlarını kütleli yapacak Higgs-Kibble Me kanizmasına yer verilmiştir. ikinci bölümde e+e~ -> fi+fx~ süreci incelenmiştir. Elde edilen tesir kesiti Glashow-Salam- Weinberg teorisinde ele alınmıştır. Danışman: Prof. Dr. Mehmet ABAK, Hacettepe Üniversitesi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Bölümü, Fizik Eğitimi Anabilim Dalı IC ¥lJKSMâ?MMIM ÖJlöLff
Özet (Çeviri)
ELECTROWEAK INTERACTIONS AND THE PROCESS e+e~ - >? fi+iJ,~ Seher Kocatepe Hacettepe University, Department of Physics Engineering, High Energy Physics Section ABSTRACT This thesis consists of two chapters. In the first chapter, electroweak interactions theory is studied. Gauge trans formations are introduced to establish this theory. To achieve this, global and local U(l) gauge invariances in electrodynamics are discussed. The theories of Yang-Mills that define gauge theory of weak interactions and spontaneous symmetry breaking which gives occuring massless bosons are explained. Fur thermore Higgs-Kibble Mechanism is described. In the second chapter, the process e+e~ - >. fi+fi~ is analyzed. The cross section in Glashow-Salam- Weinberg theory, as obtained in this study, is ex amined. Advisor: Prof. Dr. Mehmet ABAK, Hacettepe University, Department of Secondary Science and Mathematics Education, Physics Education Section