Synthesis of some natural product building blocks
Bazı doğal ürünlerin yapı taşlarının sentezi
- Tez No: 123428
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL OKAY, PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
BAZI DOĞAL ÜRÜNLERİN YAPITAŞLARININ SENTEZİ Fazilet Devrim Özdemirhan Hacettepe Üniversitesi, Kimya Bölümü, Organik Kimya Anabilim Dalı. ÖZ Mangan (III) asetata dayalı çeşitli a veya (3 alkoksi 2-siklopentenonların ve 2-siklohegzenonların tandem yükseltgenme reaksiyonu sonucunda, 2- siklopentenonlar sadece tandem yükseltgenme ürünü olan a'-asetoksi ve a'-fenil subsituentli ürünler verirken,2-siklohegzenonlar a'-asetoksi ve a'- fenil subsituentli ürünlerin yanında yan ürün olarak.tek yükseltgenme ürünleri olan tek asetoksillenmiş ve tek fenillenmiş ürünler vermiştir. Rejioseçici Mangan (III) aseteta dayalı a,p doymamış enonların a'- alilasyonu sonucunda, a'-alillenmiş enonlar çok yüksek verimle elde edilmişlerdir. Anahtar Kelimeler;enonlar, mangan ve bileşikleri, metale dayalı alilasyon, Mangan (III) asetata dayalı yükseltgenme. Danışman: Prof. Dr. Gürol OKAY, Hacettepe Üniversitesi, Kimya Bölümü, Organik Kimya Anabilim Dalı. Eş Danışman: Prof. Dr. Cihangir TANYELİ, ODTÜ, Kimya Bölümü, Organik Kimya Anabilim Dalı. iv
Özet (Çeviri)
SYNTHESİS OF SOME NATURAL PRODUCT BUILDING BLOCKS Fazilet Devrim Özdemirhan Hacettepe University, Department of Chemistry, Organic Chemistry Division ABSTRACT Mn(lll) acetate based tandem oxidation reactions of various a or p alkoxy 2- cyclopentenones and 2-cyclohexenones where the 2-cyclöpentenones afforded only tandem oxidation products whereas 2-cyclohexenones afforded monooxidation products as a'-acetoxylated and a'-phenylated ones as byproducts as well as tandem oxidation products. Mn(lll) acetate mediated regioselective a'-allylation of cc,p-unsaturated enones are described where the a'-allyl a,p-unsaturated enones are obtained in good yields. Key words : enones, manganese and compounds, metal mediated allylation; Mn(OAc)3 oxidation reaction. Advisor: Prof. Dr. Gürol OKAY, Hacettepe University, Department of Chemistry, Organic Chemistry Division Co-advisor: Prof. Dr. Cihangir Tanyeli, METU, Department of Chemistry, Organic Chemistry, Organic Chemistry Division. m