İç Anadolu bölgesi Apidae (Hymenoptera) familyası üzerinde sistematik araştırmalar ile sorunlu gruplarda morfometrik ve biyokimyasal yöntemlerin uygulanması
Systematical studies on family Apidae (Hymenoptera) in Middle Anatolian region with the application of biochemical and morphometrical methods in problematic groups
  1. Tez No: 123427
  2. Yazar: A. MURAT AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
İÇ ANADOLU BÖLGESİ APİDAE (HYMENOPTERA) FAMİLYASI ÜZERİNDE SİSTEMATİK ARAŞTIRMALAR İLE SORUNLU GRUPLARDA MORFOMETRİK VE BİYOKİMYASAL YÖNTEMLERİN UYGULANMASI Ahmet Murat Aytekin Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Uygulamalı Biyoloji Anabilim Dalı ÖZ Bu çalışma, 1996-2000 yılları arasında İç Anadolu Bölgesi'nden toplanan Apidae (Hymenoptera) familyası türlerini kapsamaktadır. Bu bölgeden yirmiyedi tür tespit edilmiş, bunlara ait altfamilya, cins, altcins ve tür tanı anahtarları verilmiştir. Çalışma alanı dışında olup ülkemizde varlığı bilinen türler de bu tanı anahtarlarına eklenmiştir. Türlerin sinonimleri, ayrıntılı morfolojileri, Dünya ve Türkiye'deki yayılışları, ziyaret ettikleri bitki türleri ve incelenen materyale ait bilgi verilmiştir. Daha önce bilim uzmanlığı tezinde incelenmiş olan dokuz tür burada yalnızca yayılışları ile belirtilmiştir. Bilim uzmanlığı tezinde genital organ yapısı incelenmemiş olan üç tür ile birlikte toplam ondört türde erkek genital organ yapısının tarifleri yapılmış ve dorsal yönden ayrıntılı olarak çizilerek böceğin morfolojisine eklenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, az sayıda anahtar karakter içerdiği için sorunlu olarak kabul edilen sekiz türde, biyokimyasal ve morfometrik yöntemler uygulanmış ve sistematik durumları aydınlatılmaya çalışılmıştır. Sorunlu türler yatay nişasta-jel elektroforezi kullanılarak altı enzim sistemi bakımından analiz edilmiştir. Bunlar malat dehidrogenaz, malik enzim, fosfoglukomutaz, fosfoglukoz izomeraz, esteraz ve hekzokinazdır. Morfometrik yöntemlerde de her bireye ait otuzdokuz karakter ölçülmüş ve bulgular istatistiksel olarak analiz edilerek yapılmış araştırmalar ile tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Apidae, Hymenoptera, Sistematik, Morfometri, Allozim Danışman : Prof. Dr. Neşe ÇAĞATAY, Hacettepe Üniversitesi, Biyoloji Bölümü, Uygulamalı Biyoloji Anabilim Dalı in
Özet (Çeviri)
SYSTEMATICAL STUDIES ON FAMILY APIDAE (HYMENOPTERA) IN MIDDLE ANATOLIAN REGION WITH THE APPLICATION OF BIOCHEMICAL AND MORPHOMETRICAL METHODS IN PROBLEMATIC GROUPS Ahmet Murat Aytekin Hacettepe University, Department of Biology, Applied Biology Section ABSTRACT This study includes the species of the family Apidae (Hymenoptera) which were collected from Middle Anatolian Region between 1996-2000. Twenty seven different species were determined and subfamily, genera, subgenera and species keys were given. The species which were originally not found in the study area, but given before by different authors from Turkey, were also added to the diagnostic keys. The synonyms, detailed morphology, World and Turkey distributions, visited plant species and the material examined were also noted. Nine species were only given with additional distributions as because they were examined in MSc thesis before. Three species which were not examined in the MSc thesis were added and totaly fourteen species were examined in terms of the determinations of male genitalia. The illustrations of the male genitalia from the dorsal view were drawn and added to the morphology. In the second part of the study, eight species which were accepted as problematic because of having a small number of key characters were re-examined systematically by both biochemical and morphometrical methods. The problematic groups were studied by six enzyme systems with horizontal starch-gel electrophoresis. These were malate dehydrogenase, malic enzyme, phosphoglucomutase, phosphoglucose isomerase, esterase and hexokinase. In the morphometrical methods thirtynine characters from the each specimen were measured and statistically analysed from the phenetic view. The results were discussed with the previous studies. Key Words : Apidae, Hymenoptera, Systematics, Morphometry, Allozyme Advisor : Prof. Dr. Neşe ÇA?ATAY, Hacettepe University, Department of Biology, Applied Biology Section IV