Applications of lead dioxide electrode
Kurşun dioksit elektrodun uygulamaları
  1. Tez No: 123431
  2. Yazar: SERDAR ABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
KURŞUN DİOKSİT ELEKTRODUN UYGULAMALARI Serdar Abacı Hacettepe Üniversitesi, Kimya Bölümü, Analitik Kimya Anabilim Dalı ÖZ PbO2'in polimorfik kompozisyonu ve kristalin derecesi, susuz elektroliz çözeltisindeki su, asit ve elektrolit derişiminin ve uygulanan akım yoğunluğunun optimize edilmesi ile kontrol edilmiştir. Bu şekilde elde edilen Pb02 yüzeyleri, sulu ve susuz ortamdaki elektrokimyasal uygulamalarda kullanılmıştır. Anilinin PbO2 üzerindeki elektropolimerizasyonunu, PbO2'in polimorfik kompozisyonu ve kristalin derecesinin oldukça etkilediği saptanmıştır. Tiyofen ve 3-metiltiyofenin elektropolimerizasyonu, (3-Pb02 elektrotlar ile sulu ortamda gerçekleştirilmiştir. Ayrıca p-PbÜ2 elektrotların, asetonitril ortamında, tiyofenin elektropolimerizasyonu için gerekli üst gerilim sınırını platin elektroda göre 400 mV düşürdüğü bulunmuştur. Bu üst gerilim sınırı, 3-metiltiyofen için0-PbC>2 elektrotların kullanılması ile yine platin elektroda göre 400 mV düşürülmüştür. 4,4'-dinitroazobenzenin sentezi, B-PbO2 elektrotların kullanılması ile gerçekleştirilmiştir. Başlangıç maddesi olarak p-nitroanilinin kullanılan ve asetonitril ortamında gerçekleştirilen bu elektroyükseltgenmeye dayalı sentezin verimine, PbO2'in polimorfik kompozisyonunun ve kristalin derecesinin, ortamın bazikliğinin ve su derişiminin etki ettiği saptanmıştır. Fenolün elektroyükseltgenmesi PbO2'in polimorfik kompozisyonu ve kristalin derecesi, elektroliz çözeltisindeki asetonitril su oranı, monomer ve baz derişiminin optimize edilmesi ile kontrol edilmiştir. Anahtar kelimeler : a-Pb02, (3-Pb02, elektropolimerizasyon, elektroyükseltgenme, anilin, fenol, tiyofen, 3-metiltiyofen Danışman : Prof.Dr.Attila Yıldız, Hacettepe Üniversitesi, Kimya Bölümü, Analitik Kimya Anabilim Dalı IV
Özet (Çeviri)
APPLICATIONS OF LEAD DIOXIDE ELECTRODE Serdar Abacı Hacettepe University, Department of Chemistry, Analytical Chemistry Division ABSTRACT The polymorphic ratio and degrees of crystallinities of Pb02 films was controlled by optimizing experimental factors such as the water, acid and the electrolyte contents of the nonaqueous media and applied current density. These surfaces were then used in aqueous and nonaqueous electrolytic applications. It was shown that electropolymerization of aniline was strongly dependent upon phase composition and the degree of crystallinity of Pb02 films. The electropolymerization of thiophene and 3-methylthiophene in aqueous solutions were achieved on p-Pb02 electrodes. It was also determined that the upper potential limit for thiophene electropolymerization could be lowered by about 400 mV using pure p-Pb02 in comparison to the platinum electrode in pure acetonitrile. In the case of 3-methylthiophene, the upper potential limit was lowered also 400 mV using pure p-Pb02 surfaces. The synthesis of 4,4'-dinitroazobenzene was carried out on p type Pb02 surfaces. It was found that, the polymorphic composition and the degree of crystallinity of the electrodeposited Pb02 surface and the basicity and the water content of the electrolysis solution have pronounced effects on the yield of the electrooxidative formation of 4,4'-dinitroazobenzene from p-nitroaniline in acetonitrile medium. Phenol oxidation was controlled by optimizing the experimental parameters such as the polymorphic composition and degrees of the crystallinity of the Pb02 electrode, acetonitrile to water ratio, monomer concentration and the base in the electrolysis solution. Keywords : a - Pb02, 3 - Pb02, electropolymerization, electrooxidation, aniline, phenol, thiophene, 3-methylthiophene. Advisor : Prof.Dr. Attila Yıldız, Hacettepe University, Department of Chemistry, Analytical Chemistry Division 111