Clarification of phase morphologies of alpha and beta lead dioxide for positive electrode applications
Pozitif elektrot uygulamaları için alfa ve beta kurşun dioksitin faz morfolojilerinin açıklanması
  1. Tez No: 688610
  2. Yazar: CİHAN ARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN, PROF. DR. MEHMET ALİ GÜLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Mühendislik Bilimleri, Morphology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, kurşun asit akü teknolojisinde kullanılan pozitif aktif kütle, PbO2, polimorfların (ortorombik α-PbO2 ve tetragonal β-PbO2) morfolojisine odaklanmıştır. Sistemin termodinamiğini daha iyi anlamak için, yeni E-pH diyagramları, pH ve asit konsantrasyonunun yanı sıra sıcaklığın bir fonksiyonu olarak çizilmiştir. Pozitif aktif kütle yapısının makro/mikro morfolojisi ve faz bileşimi taramalı elektron mikroskobu, geçirimli elektron mikroskobu ve x-ışını kırınım analizi ile araştırılmıştır. Sonuçlar hem oluşum asit konsantrasyonunun hem de akım-zaman profilinin, aktif kütlenin morfolojisini ve faz bileşimini, yani α-/β- oranını, etkilediğini göstermektedir. Yüksek formasyon asit konsantrasyonunda, α-PbO2 üretimi büyük ölçüde engellenirken, PbO2 oluşum hızı artar, ancak anodik oksidasyonun miktarının düşük formasyon asit konsantrasyonuna kıyasla daha sınırlı olduğu görünmektedir. Bu bilgiler ışığında, pozitif aktif kütlenin oluşum aşaması sırasında kullanılan asit konsantrasyonlarının, PbO2 polimorf oranının gelişimi üzerindeki etkisini açıklayan yeni bir model önerilmiştir. Morfoloji açısından bakacak olursak, yüksek ve düşük oluşum asit konsantrasyonları için sırasıyla iğne benzeri ve küresel PbO2 partiküllerinin baskın olduğu görülmektedir. Geçirimli elektron mikroskobu analizi, β-PbO2'nin hem iğne benzeri hem de küresel morfolojide olabileceğini göstermektedir. İlginç olarak, geçirimli elektron mikroskobu analizi sırasında, β-PbO2'den α-PbO2'ye faz dönüşümü gözlemlenmiştir. Faz dönüşümü geçiren bu parçacıkların morfolojileri de değişmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focused on to the morphology of positive active mass, PbO2, polymorphs (orthorhombic α-PbO2 and tetragonal β-PbO2) used in the lead acid battery technology. In order to better understand the thermodynamics of the system, new E-pH diagrams are drawn as a function of temperature as well as pH and acid concentration. The macro/micro morphology and the phase composition of the positive electrode active mass structure were investigated by means of scanning electron microscope, transmission electron microscope and x-ray diffraction analysis. The results indicate that, both the formation acid concentration and the current-time profile effects the morphology and the phase composition, namely α-/β- ratio, of the active mass. In high acid concentration, production of α-PbO2 greatly inhibited. In contrast, the PbO2 formation rate is high, however, the total amount of PbO2 formed is limited. In the light of this information, a model has been proposed here to explain the effect of acid concentrations on the positive active mass characteristics. Morphological investigations revealed that the needle like and spherical PbO2 particles are dominant for the high and low formation acid concentrations, respectively. Transmission electron microscopy analysis showed that the β-PbO2 can be in both needle like and spherical morphology. Most interestingly, phase transformation from β-PbO2 to α-PbO2 was observed during transmission electron microscopy analysis. Morphology of these particles that underwent a phase transformation changed as well.