Tokat ili Artova ilçesi tarla arazilerinde kapitalizasyon faiz oranının tespiti üzerine bir araştırma
A Research on the determination of capitalization rate in the field land of Artova district of Tokat province
- Tez No: 123456
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ESENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET TOKAT İLİ ARTOVA İLÇESİ TARLA ARAZİLERİNDE KAPİTALİZASYON FAİZ ORANININ TESPİTİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ihsan ASLAN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2002, 67 sayfa Danışman : Prof.Dr. Kemal ESENGÜN Jüri : Prof.Dr. Kemal ESENGÜN Doç. Dr. Adnan ÇİÇEK Yrd. Doç. Dr. Fatih Coşkun ERTAŞ Bu çalışmada, Tokat ili Artova ilçesi tarım işletmelerinde, arazilerin işletilme durumlarına (mülk işletmeciliği) ve arazilerin sulanma durumlarına göre (sulu, kuru) kullanılabilir kapitalizasyon faiz oranları tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma yöresi için ortalama kullanılabilir kapitalizasyon faiz oram da hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler, araştırma yöresinde bulunan 98 tarım işletmesinden anket yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan veriler 2000 - 2001 üretim dönemini içermektedir. İncelenen işletmelerin % 94,80' mülk işletmeciliği, % 2,37'si kiracılık ve % 2,83'ü de ortakçılık şeklinde işletilmektedir. Tarla arazilerinin % 82,83'ü ekili arazi, % 17,17'si ise nadasa bırakılan arazi olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kullanılabilir kapitalizasyon faiz oram; mülk işletmeciliği yapılan sulu tarla arazilerinde % 7,38, kuru tarla arazilerinde % 6,19'dur. Araştırma bölgesinde ortalama kapitalizasyon faiz oram ise % 6,48 olarak tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kıymet takdiri, arazi rantı, arazi satış değeri, kapitalizasyon faiz oranı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT A RESEARCH ON THE DETERMINATION OF CAPITALIZATION RATE IN THE FIELD LAND OF ARTOVA DISTRICT OF TOKAT PROVINCE ihsan ASLAN Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economics Masters Thesis 2002, 67 page Supervisor : Prof.Dr. Kemal ESENGÜN Jury : Prof.Dr. Kemal ESENGÜN Assoc. Prof. Dr. Adnan ÇİÇEK Asst. Prof. Dr. Fatih Coşkun ERTAŞ In this study, capitalization rates based on tenant, partnership and owner operated fields and irrigation, irrigated and dry land was determined in Artova region of Tokat province. Besides, average capitalization rates for survey area was found. The data used in the study were obtained from 98 farms by surveying. The data were collected through a survey for the year 2000 - 2001. 94,80 percent of the farms in the survey were owner operated. 2,37 percent were tenanted and 2,83 percent were fointly operated. 82,83 percent of the field land were cultivated and 17,17 percent were fallow land. Usable capitalization rate of owner operated and irrigated field land were 7,38 percent and 6,19 percent in dry field land in the study region. The average capitalization rates of the study region were 6,48 percent. KevWords : Appraisal, land rant, land selling value, capitalization rate.