Tokat İli Artova İlçesinde kimyasal gübrelerin tedarik ve kullanımı üzerine bir araştırma
The Study of acquire and apply chemical fertilizer on Artova area of Tokat state
- Tez No: 123458
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL KIZILASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET TOKAT ILI ARTOVA İLÇESİNDE KİMYASAL GÜBRELERİN TEDARİK VE KULLANIMI ÜZERİNE BİR ARAŞTİRMA Cihat SİPAHİ Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2002, 89 sayfa Danışman : Yrd. Doç. Dr. Halil KIZILASLAN Jüri : Prof. Dr. A. Zafer GÜRLER Doç. Dr. M. Rüştü KARAMAN Yrd. Doç. Dr. Halil KIZILASLAN Bu çalışmada, Tokat ili Artova ilçesinde kimyasal gübrelerin tedarik ve kullanımı ile karşılaşılan sorunlar ve yörede yoğun olarak yetiştirilen bazı ürünlerde gübre kullanım düzeyi tespit edilmiştir. Ayrıca üreticilerin toprak analizi konusundaki yaklaşımları ile kimyasal gübre dışındaki gübrelerin kullanım durumu belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, araştırma yöresinde bulunan 98 tarım işletmesinden anket yardımı ile toplanmıştır. Toplanan veriler 2000 - 2001 üretim dönemini içermektedir. İncelenen işletmelerin ortalama olarak 25 yıldır kimyasal gübre kullandıkları ve gübreleme konusunda geleneksel bir uygulama içerisinde oldukları belirlenmiştir. Üreticilerin tamamı kimyasal gübre kullanmakta ve gübrelemenin olumlu etkisi olduğuna inanmaktadır. Yöredeki üreticilerin %11,22'si düzenli olarak toprak analizi yaptırmakta ve analize dayalı gübreleme yapmaktadır. İncelenen ürünlerde kimyasal gübre kullanımını Türkiye ortalamasının üzerinde olup gübre tedarikinde önemli bir sorun bulunmamaktadır. Gübreleme konusunda en önemli sorunlardan birinin üreticilerin bilgi düzeyinin yetersizliği olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Kimyasal gübre, Gübreleme, Gübre tedariki, Gübre kullanımı
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT THE STUDY OF ACQUIRE AND APPLY CHEMICAL FERTILIZER ON ARTOVA AREA OF TOKAT STATE Cihat SİPAHİ Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economics Master Thesis 2002, 89 page Supervisor : Asst Prof. Dr. Halil KKILASLAN Jury : Prof. Dr. A. Zafer GÜRLER Assoc Prof. Dr. M. Rüştü KARAMAN Asst Prof. Dr. Halil KKILASLAN In this study, the problems of acquire and apply chemical fertilizer on Artova area of Tokat state and the level of wed used fertilizer on the crops were found. Moreover, farmers were question on the idea of soil analysis and the used of non chemical fertilizer. Data used for this study were collected survey of 98 agricultural operations. Data were collected dwing 2000 - 2001. Farms survey used chemical fertilizer 25 years on the average, these were traditional practice. They believed that application of chemical fertilizer was beneficial, in this area, 11.22% of farmers analyzed soil regularly and application of fertilizer based upon this soil analysis. Rate was higher than average for Turkey and there was not any problem acquiring fertilizer. The most important problem of application of fertilizer was lack of the knowledge. Key words : Chemical fertilizer, application of fertilizer, acquire of fertilizer, used of fertilizer.