Tritikale-soya küspesi esaslı etlik piliç yemlerine katılan mannanoligosakkarit, probiyotik ve organik asitin etkileri
Effects of the suplemantation of mannanoligosaccharide, probiotic and organic acid in tritikale and soybean meal based broiler diets
  1. Tez No: 123474
  2. Yazar: ENGİN DEREBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET TRİTİKALE-SOYA KÜSPESİ ESASLI ETLİK PİLİÇ YEMLERİNE KATILAN MANNANOLİGOSAKKARİT, PROBİYOTİK VE ORGANİK ASİTİN ETKİLERİ Engin DEREBAŞI Gaziosmanpaşa üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2002, 59 Danışman: Prof.Dr. Ergün DEMİR Jüri: Prof.Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Jüri: Prof.Dr. Ergün DEMİR Jüri: Yrd.Doc.Dr. Şenay SARICA Bu çalışma, tritikale- soya küspesi esaslı rasyona probiyotik, mannanoligosakkarit,organik asitler karması ve probiyotik+organik asitler karması ile mannanoligosakkarit+organik asitler karmasının kombine ilavesinin edik piliçlerin besi performansı özerine olan etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. 8 günlük yaşta 72 adet Ross erkek etlik civcivler bireysel kafeslerde 6 deneme grubuna ayrılmıştır. Etlik piliçler, 8-41 günlük yaslar arasında 6 değişik rasyonla beslenmişlerdir. Katkı maddesi ilave edilmemiş mısır-soya küspesi esaslı rasyon kontrol rasyonu olarak dikate alınmıştır.Tritikale (% 40 düzeyinde) - soya küspesi esaslı 5 rasyona sırasıyla probiyotik, mannanoligosakkarit, organik asitler karması, probiyotik+organik asitler karması ve mannanoligosakkarit+organik asitler karması ilave edilmiştir. Dalak ağırlığı hariç olmak üzere iç organ ağırlıkları, sekum pH'sı, abdominal yağ,yem tüketimi,canilı ağırlık, dışkı ve ince bağırsak kuru madde içeriği rasyon muamelelinden istatistiki olarak önemli derecede etkilenmemiştir (P> 0.05). Bana karşın tritikale-soya küspesi esaslı probiyotik ilaveli rasyonla beslenen etlik piliçlerin 8-41 günler arasındaki canlı ağırlık kazançları, probiyotik+orga nik asitler karması ilaveli rasyonları tüketenlerinkinden rakamsal olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF THE SUPLAMANTATION OF MANNANOLIGOSACCHARIDE, PROBIOTIC AND ORGANIC ACID IN TRITICALE AND SOYBEAN MEAL BASED BROILER DIETS Engin DEREBAŞI Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science Master Thesis 2002, 59 Supervisor: Prof.Dr. Ergfin DEMİR Jury: Prof J>r. Sahibe ÇALIŞKANER Jury: Prof J>r. Ergfin DEMİR Jury: AsstProf.Dr. Şenay SARICA This study was conducted to determine the effect of supplemental probiotic, mannanoligosaccharide, organic acids mixtures and combination of probiotic+organic acids mixture and mannanoligosaccharide-organic acid mixtures in triticale-soybean meal based diet on broiler performance. A total of 72 eight-day old male broiler chicks (Ross) were divided into six experimental units reared in wire individual cages. Broilers were fed with six diets between 8 and 41 days of age. An unsupplamanted corn - soybean meal based diet was regarded as control. Five diet based on tiriticale(40%)-soybean meal were supplemented by probiotic, matmanoligosaccharide, organic acids mixtures, probiotic plus organic acids mixtures and mannanoligosaccharide plus orcanic acids mixtures, respectively. Feed intake, dry matter content of excreta and small intestine contents, abdominal fat, cecum pH values, internal organ weights except spleen values were not significantly affected by the treatment (P>0.05). However, weight gains between 8 and 41 days of age in broilers fed probiotic suplemented triticale-soybean meal based diet was higher than those fed probiotic+organic acids mixtures diet.