Elektromanyetik olarak indüklenmiş saydamlık
Electromagnetically induced transparency
  1. Tez No: 123528
  2. Yazar: VEYSEL BİNBAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN BİNBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, son yılların en çok ilgi çeken konularından biri olan elektromanyetik olarak indüklenmiş saydamlık konusu, hem teorik alt yapısı, hem de deney koşullarının detayları ele alınarak her yönü ile incelenmiş; ayrıca konunun geleceğe yönelik uygulama olasılıkları da irdelenmiştir. Konuya ilişkin hesaplamalar klasik ya da yan-klasik değil; tamamıyla kuantum mekaniksel olarak gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde maddenin oldukça ilginç bir özel durumu olan elektromanyetik olarak indüklenmiş saydamlık durumuna ilişkin teorik yapı tamamı ile kuantum mekanik hesaplamalar yolu ile irdelenmiştir. Bunun ardından konuya ilişkin deneyin pratik koşullarına oldukça detaylı bir şekilde değinilerek, konuya ilgi duyabilecek herhangi bir araştırmacının bu çerçevedeki tüm sorularına yanıt bulabileceği geniş çaplı bir irdeleme yapılmıştır. Kuantum mekanik girişim ve uyum etkilerini kullanarak gerçekleştirilen bu uygulama ile beraber benzer etkileri kullanan ve yine son yıllarda oldukça popüler birer araştırma konusu olan farklı uygulamalar da derli toplu bir biçimde ele alınmıştır. Bu yolla ışık-madde etkileşiminde yeni yeni incelenebilmeye başlayan ve oldukça radikal, heyecan verici sonuçlar elde edilen geniş bir uygulama ve araştırma alanına bir çeşit pencere açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study,“Electromagnetically Induced Transparency”, which has been one of the most interested search subjects for last few years, has examined in every details. The subject's theoretical fundamentals have been examined firstly, and than experimental details have been given. Lastly, possible future applications of subject have been discussed. All calculations have been done by using just quantum mechanics instead of classical and semi classical approximations. It had been possible to understand“Electromagnetically Induced Transparency”situation totally by this way. Than, experimental details of the subject have been discussed. Different applications of new developed quantum mechanical techniques that uses quantum interference and quantum coherence effects, have considered and discussed also. Every one of these applications are very popular search areas today. By this study, a new window has opened to a new, large and amazing search area that uses new invented quantum-optical techniques and“Electromagnetically Induced Transparency”has examined as an example.