Electromagnetically induced transparency in four-wave mixing
Elektromanyetik etkili saydamlık ile dört dalga karışımı
  1. Tez No: 714114
  2. Yazar: İBRAHİM KÜÇÜKKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JON MARANGOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Imperial College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Elektromanyetik Etkili Saydamlık ile Dört Dalga Karışımı Elektromanyetik Olarak İndüklenmiş Saydamlık (EIT), atomik geçiş seviyelerinde lazer kaynaklı kuantum girişiminin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir atomik tutarlılık olgusudur. Bir EIT sürecinde olasılık genlikleri, yıkıcı girişim yoluyla birbirini iptal edebilir ve bu, bir atomik ortamın absorpsiyonunu ortadan kaldırır. Dört dalgalı karıştırma (FWM), dipol duyarlılığında üçüncü dereceden terimden kaynaklanan doğrusal olmayan bir optik parametrik süreçtir. EIT'yi iki farklı tam rezonanslı dört dalgalı karıştırma şemasında kullandık. Bu şemalar, doğrusal olmayan optik işlemlerin verimliliğini artırmak için Elektromanyetik olarak İndüklenen Şeffaflıktan (EIT) yararlanan kripton gazı ortamında gerçekleştirildi. Üretilen radyasyonlar, vakumlu ultraviyole (VUV) ve aşırı ultraviyole (XUV) bölgelerindeydi. EIT'nin etkisini görebilmek için, kuplaj lazerinden kaynaklanan Rabi bölünmesinin gazın Doppler genişliğini aşması gerekir. Bu, darbeli lazerlerin kullanılmasını gerektirir. Toplam fark frekans karıştırma şemasında (VUV üretimi için), 759nm'de tek modlu (
Özet (Çeviri)
Electromagnetically Induced Transparency (EIT) is an atomic coherence phenomenon that occurs as a result of laser induced quantum interference within atomic transition levels. In an EIT process probability amplitudes may cancel each other via destructive interference and this eliminates the absorption of an atomic media. Four-wave mixing (FWM) is a non-linear optical parametric process that arises from the third order term in the dipole susceptibility. We used EIT in two different fully resonant four-wave mixing schemes. These schemes were conducted in krypton gas media exploiting the Electromagnetically Induced Transparency (EIT) to enhance the efficiency of non-linear optical processes. The generated radiations were in the vacuum ultra-violet (VUV) and extreme ultra-violet (XUV) regions. In order to see effect of EIT, the Rabi splitting due to the coupling laser has to exceed the Doppler width of the gas. This requires the use of pulsed lasers. In sum-difference frequency mixing scheme (for VUV generation), single mode (