Bulanık mantık denetimli bir AC/AC konvertör
A Fuzzy logic controller for AC/AC converter
- Tez No: 123551
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
BULANIK MANTIK DENETİMLİ BİR AC/AC KONVERTÖR (Doktora Tezi) Hamid ARDAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 2002 ÖZET Doğrultucu - eviriciden oluşan büyük güçlü konvertörlerin çıkış geriliminin ve frekansının yükün ihtiyacına göre düşük olması durumunda akımda darbeler meydana gelmektedir. Ayrıca bu tip konvertörlerde kullanılan elemanlardan ve uçlarına bağlanan yükten kaynaklanan bozucu etkiler de şebekeye yansıyarak şebeke standardını bozmaktadır. Bu çalışmada, konvertörün doğrultucu katı ile evirici katı arasına bir darbeleyici yerleştirilerek akımdaki darbeler ve şebekeye yansıyan bozucu etkiler önlenmeye çalışılmıştır. Yükün ihtiyaç duyduğu gerilim ve frekansın ayarlanması için sistemin denetimi bulanık mantık denetleyicisi tarafından yapılmıştır. Tasarlanan sistemin performansı, Pl ve bulanık mantık denetleyici yöntemleri kullanılarak simülasyon ortamında incelenmiştir. Alınan sonuçlara göre, sistemin performansı bulanık denetleyicide daha iyi olduğu ve kullanılan darbeleyicinin harmoniği azaltma açısından etkili olduğu görülmüştür. Pratik uygulamaları ST52X420 mikrodenetleyicisi ile yapılmıştır. Sistemin çıkışına asenkron motor bağlanmış ve deneysel olarak elde edilen sonuçlar ile simülasyon çalışmasından elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Bilim Kodu : 626.01.00 Anahtar Kelimeler : AC/AC Konvertör, Bulanık mantık, PWM invertör Sayfa Adedi :160 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
A FUZZY LOGIC CONTROLLER FOR AC/AC CONVERTER (Ph.D. Thesis) Hamid ARDAM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 2002 ABSTRACT High power AC/AC converters which are the combination of AC/DC and DC/AC converters, have a problem in low frequency and low voltage in terms of load current interruption in variable speed control of ac motor. In order to minimize the load current interruption and minimize injection of harmonics of nonlinear load and inverter into the AC supply, which disturbances line power quality standarts, a three stage AC/AC converter with combination of AC/DC DC/DC DC/AC converters is realized. A DC/DC converter is designed to be used between AC/DC and DC/AC converters as buffer and voltage regulator. Control of combined converter is implementted by fuzzy logic controller. The performance of the system is evaluated under PI and fuzzy logic controller in the simulation environment and results are discussed. Results show that system performance is better under fuzzy controller and DC/DC converter is effective for harmonic minimization. In application, the fuzzy control algorithm is implementted on ST52x420 microcontroller. A three phase Asynchronous motor is connected as a load and the speed of the motor is controlled. The simulation and application results are compared and discussed. Science code Key Words Page Number Advisor 626.01.00 AC/AC Converter, Fuzzy Logic control, PWM inverter 160 Prof. Dr. Ismail COŞKUN