Sistem dinamikleri yaklaşımlı uçak ömür devri maliyet analiz modeli (ALCAM)
Aircraft life cycle cost analysis model with a system dynamics approach
- Tez No: 123555
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
SİSTEM DİNAMİKLERİ YAKLAŞIMLI UÇAK ÖMÜR DEVRİ MALİYET ANALİZ MODELİ (ALCAM) (Doktora Tezi) Altan ÖZKİL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Günümüzün sürekli azalan bütçeleri yanında; savunma gücünü en etkin durumda tutabilmek için sistemin temel girdilerine ait maliyetlerin etkin bir şekilde yönetilmesi zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle savunma gücünün temelini teşkil eden ana silah sistemlerinin tedariki, zaman, mali kaynak ve teknoloji açısından diğer sistemlere göre daha fazla zorluk göstermektedir. Ülkemiz gibi stratejik öneme sahip bir konumda ve gelişmekte olan ülkelerde, dış ülkelere olan bağımlılığın azaltılabilmesi için özellikle ana silah sistemlerinin tedarikinde mümkün olduğu sürece özgün tasarıma dayalı ARGE yönteminin benimsenmesi prensip haline gelmektedir. Bu çalışmadan amaç sistem dinamikleri yaklaşımını kullanarak uçak ana silah sistemi için ömür devri maliyet modelini geliştirmek suretiyle tedarik şekilleri arasındaki farklılıkları ortaya koyabilmektir. Günümüzde ömür devri maliyet analizi, silah sistemi geliştirme/tedarik sürecini yönlendirerek, belirlenen sistem ömrü boyunca ortaya çıkacak toplam maliyeti en aza indirecek kararların alınabilmesi için yardımcı bir araç olarak algılanmaktadır. ALCAM modeli ile belirlenecek ömür devri maliyet ve diğer maliyet bileşenlerine ait tahminlerin TSK ihtiyacı olan ana silah sistemlerini tedarik etmeye aday yerli ve yabancı savunma sanayii firmalarının değerlendirilme ve seçiminde bir kriter olarak ele alınması arzulanmaktadır. Bilim Kodu : 605.02.02 Anahtar Kelimeler : Sistem Dinamikleri, Modelleme, Simülasyon, Ömür Devri Maliyet Analizi, ALCAM Sayfa Adedi : 182 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
AIRCRAFT LIFE CYCLE COST ANALYSIS MODEL WITH A SYSTEM DYNAMICS APPROACH (PHD Thesis) ALTAN ÖZKİL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2002 ABSTRACT With rapidly declining defense budgets, there is a need to cost effective management of the systems basic inputs for maintaining an effective defensive power. Procurement of main weapon systems that are the foundation of a defensive power is harder than procurement of other systems in time, budget and technology aspects. In developing countries with strategic locations as our country, in order to maintain a low foreign dependency, as a principle, a procurement method which is based on Research and Development including original designs must be prefered whenever possible. In this study, systems dynamics approach is used to illustrate the differences between procurement systems by developing an aircraft main weapons system life cycle cost analysis model. Today, life cycle cost analysis for the weapons R&D processes is perceived as a side tool for making decisions for a minimum cost over a specified system lifetime. With the ALCAM model, the wish is to consider the analysis at the life cycle cost and other components of the cost as a criterion for the evaluation and selection of candidate domestic and foreign defense industry companies for the procurement of main weapons systems which Turkish Military needs. Science code : 605.02.02 Key Words : Systems dynamics, Modeling, Simulation, Life cycle cost analysis, ALCAM. Page Number : 182 Adviser : Prof.Dr. Fevzi KUTAY