İlköğretim 1. devre öğrencilerine yapılan şarkı öğretiminin sesin akustik özelliklerine etkileri
The Effects voice education done to the students in the second term in the primary school on the characteristics of voice
- Tez No: 123556
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İLKÖĞRETİM 2. DEVRE ÖĞRENCİLERİNE YAPILAN ŞARKI ÖĞRETİMİNİN SESİN AKUSTİK ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ (Doktora Tezi) Sema SEVİNÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Bu çalışmada, ilköğretim 2. devre öğrencilerine yapılan şarkı öğretiminin sesin akustik özelliklerine olan etkileri araştırılmıştır. Bunun için ilköğretim 2. devrede bulunan 4. ve 5. sınıflardan ortalama 9-12 yaş grubunu oluşturan 26 öğrenci seçilmiş ve bu öğrencilerin seslerine Dr Speech Vocal Asaciment programı ile sesin akustik parametrelerinden olan, Temel Frekans, Jitter, Shimmer ve HNR' ye bakılmış, ayrıca ses tellerinde rahatsızlık olup olmadığına VLS (Videolarengostroboskopi) ile bakılmıştır. Daha sonra 1 yarıyıl (4 ay) ses eğitimi ilke ve amaçlarından yararlanılarak müzik derslerinde şarkı öğretimi yapılmıştır. 1 yarıyıllık bu eğitim sürecinden sonra yine öğrenciler ölçüme alınmış, paremetreler yeniden ölçülüp değerlendirilmiştir. Ölçümler sonucunda elde edilen bulgular t testi ile analiz edilmiştir. Değerlendirme sonucunda ise ilköğretim 2. devrede yapılan şarkı öğretiminin sesin akustik özellikleri üzerinde belirli bir etkisinin olduğu ve bu etkilerin eğitimle ortaya çıkarılıp geliştirilebildiği anlaşılmıştır. Bilim Kodu : 600.10.19 Anahtar Kelimeler : Çocuk ses eğitimi, sesin akustik parametreleri, çocuk ses analizi Sayfa Adedi : 94 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Salih AKKAŞ
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECTS VOICE EDUCATION DONE TO THE STUDENTS IN THE SECOND TERM IN THE PRIMARY SCHOOL ON THE CHARACTERISTICS OF VOICE (Ph.D THESIS) Sema SEVİNÇ GAZI UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE SEPTEMBER-2002 ABSTRACT İn this study, it was researched that voice education done to the students in the second time in the primary school had effects on the acustic characteristics of voice. There for, 26 students who were between 9 and 12 ages on average were chosen and with Dr. Speech Vocal Assesment Computer Program, Basic Frequency, Jitter.Shimmer and HNR which were the acustic parameter of voice were examined. Furthermore, it was looked overwith VLS whether there was a drawback on vocal fold. Afterwards, in the first term (four months) by being benefitted from principles and aims of voice educations, voice education was done in the musical classroom. After this educational period containing one year the students were taken for measure again and the parameters were measured and evaluated again. Data which were obtained after the measurements were analysised with the t test. İn the result of the evaluation, it was understood that voice education done in the second degree in the primary education had a certain effect on the acustic characteristics of voice and these effects were brought to light and were able to be improved. Science Code : 600.1 0.1 9 Key Words : Kids voice education, acustic characteristic of voice, kids voice analysis Number of Pages : 94 Advisor : Prof.Dr. Salih AKKAŞ