Farklı alanlarda (Apa ve Selevir Baraj Gölü) yaşayan Cyprinus carpio L. (Osteichthyes, Cyprinidae)'nun kas dokusu, yağ asitleri ve kolesterol seviyelerinin incelenmesi
Investigation of fatty acids and cholesterol levels in muscle tissue of Cyprinus carpio L. (Osteichthyes, Cyprinidae) inhabiting different areas [Apa (Konya) and Selevir Dam Lake (Afyon), Turkey]
- Tez No: 123558
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇEVİK, PROF. DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
FARKLI ALANLARDA [Apa (Konya) ve Selevir Baraj Gölü (Afyon)] YAŞAYAN Cyprinus carpio L. (Osteichthyes, Cyprinidae)'NUN KAS DOKUSU YAĞ ASİTLERİ VE KOLESTEROL SEVİYELERİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Sait BULUT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran-2002 ÖZET Bu çalışma, 15 Mayıs 2001, 10 Eylül 2001 tarihleri arasında Apa Baraj Gölü (Konya) ve Selevir Baraj Gölü (Afyon)'nde yapılmıştır. Bu baraj göllerinde yaşayan ve ekonomik öneme sahip toplam 48 adet Cyprinus carpio (L., 1758) 'un kas dokusu yağ asitleri ve kolesterol seviyeleri araştırılmıştır. Ayrıca baraj gölü suyunun fiziksel ve kimyasal özellikleri ile suda yaşayan zoo ve fitoplanktonlar belirlenmiştir. Örnek alman balıkların yaşları V-VQ arasında, ağırlıkları ortalama 917-1070,67 g, çatal boyları ortalama 353,33-376,33 mm arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATION OF FATTY ACIDS AND CHOLESTEROL LEVELS IN MUSCLE TISSUE OF Cyprinus carpio L. (Osteichthyes, Cyprinidae) INHABITING DIFFERENT AREAS [Apa (Konya) and Selevir Dam Lake (Afyon), Türkiye] (Ph. D. Thesis) Sait BULUT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY June-2002 ABSTRACT In this study, the fatty acids and cholesterol levels of muscle tissues of 48 Cyprinus carpio (L.1758) individuals, having economical importance, and inhabiting Apa Dam Lake (Konya) and Selevir Dam Lake (Afyon), Türkiye, have been researched between the dates of May 15-September 10, 2001. On the other hand, physical and chemical properties of dam lake water and phyto- zooplanktons living in the water have been determined. The avarage age, weight and forked length of sample fishes changed between V-VH, 917-1070.67 g, 353.33-37633 mm, respectively.