Mekanik alaşımlama yöntemi ile titanyum bazlı metal matris kompozit malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of titanium based metal-matrix-composite materials produced by using mechanical alloying methods
  1. Tez No: 123567
  2. Yazar: DURSUN ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
MEKANİK ALAŞIMLAMA YÖNTEMİYLE TİTANYUM BAZLI METAL MATRİS KOMPOZİT MALZEMELERİN ÜRETİMİ VE KARAKTERİZASYONU (DOKTORA TEZİ) Dursun ÖZYÜREK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Bu çalışmada toz metalürjisi yöntemleriyle üretilen metal tozları szegvari atritör tipi mekanik alaşımlama değirmeninde zirkonyum oksit (ZKh), titanyum oksit (TİO2) ve titanyum diborür (TİB2) seramik tozlarıyla birlikte 10mm çapında çelik bilya, 750 dev/dak'lık öğütme hızı, 20:1 bilya/toz oranı argon gazı ortamı ve etanol kullanılarak mekanik alaşımlama/öğütülme(MA/MÖ) ile titanyum ve titanyum alaşımı MMK malzemeler üretilmiştir. Titanyum ve titanyum alaşımlı MMK malzeme üretiminde sünger titanyum, gaz atomize titanyum tozu, 60A1/40V bileşimli master alaşım tozu ve ön alaşımlanmış Tİ6A14V alaşım tozu kullanılmıştır. MMK toz malzeme üretiminde harmanlama metodu ve ön alaşımlama yöntemleri kullanılmıştır. Başlangıç tozları ve üretilen MMK toz malzemeler tarama ve transmisyon elektron mikroskobu, optik mikroskop X- ışınları difraktometresi,EDAX, termal analiz(DTA/DSC) yöntemi ve toz boyutu analizi töntemiyle karakterize edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda mekanik alaşımlama/öğütme yapılan toz malzemelerin mekanik alaşımlama mekanizması olarak birbirine benzediği belirlenmiştir. Toz boyutu analizi sonucunda sünger titanyumun gaz atomize titanyum tozlarına gire daha iyi öğütülebilirliğe sahip olduğu belirlenmiştir. MA/MÖ yapılan tozlar sinterleme öncesi 630 MPa basınç altında soğuk preslenerek 9mm çaplı 5 mm yükseklikte parçalar haline11 getirildiler.Soğuk preslenen bu parçalar 650° C, 750° C, 850° C, 1200° C'de 2 saat süre ile argon ortamında sinterlendiler. Oda sıcaklığında soğutma sonrası sinterli numuneler MA/MÖ numuneleri gibi aynı karakterizasyon yöntemleri ile incelendiler. 60 dakikalık mekanik öğütme işlemi sonunda sünger titanyum tozlarının gaz atomize titanyum tozlarına göre deformasyon miktarına bağlı olarak pekleştiği ve daha düşük sıcaklıklarda yeniden kristalleştiği gözlemlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 626.19.01 :Titanyum Alaşımı, Mekanik Alaşımlama, Toz Karakterizasyonu :227 : Prof. Dr. Sedat ÖZBİLEN
Özet (Çeviri)
m PRODUCTION AND CHARACTERIZATION OF TITANIUM BASED METAL -MATRIX-COMPOSITE MATERIALS PRODUCED BY USING MECHANICAL ALLOYING METHODS (Ph.D.Thesis) Dursun ÖZYÜREK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT In this work, metal powders produced by powder metallurgy methods were mechanical alloyed/milled with ceramic powders such as Z1O2, TİO2 and TİB2 in Szegvari type attritor. For this purpose sponge titanium powder, gas atomized pure Ti powder, 60A1/40V master alloy powder and pre-alloyed Tİ6AI4V alloy powder were used in the. production of titanium and titanium alloy MMC. Blended elemental (BE) and pre-alloyed powder (PA) approach were used in the production of MMC powders. As-received powders and MMC-powders that were produced were characterized by optical and electron (SEM and TEM) microscopy, X-ray diffraction, EDAX analysis, thermal analysis (DTA/DSQ and laser powder particle sizing. Results showed that metal powders that were produced by mechanical alloying or milling were similar in terms of the mechanisms of mechanical alloying. Analysis of the particulate sizes indicated that sponge titanium powder were milled much better compared to gas atomized titanium powder. Mechanically alloyed/milled powders were cold pressed at 630IV MPa pressure to produce pressed parts of 9mm diameter and 5mm height, prior to sintering. The cold pressed parts were sintered at 650° C, 750° C, 850° C and 1200° C for 2 hours under argon atmosphere. After cooling to room temparature, these sintered parts were characterized with the same methods as MA/MM' ed powders. After 60 minutes of mechanical milling, sponge titanium powder crystallized at lower temperature depending on the amount of deformation compared to gas atomized titanium powder. Science Code : 626.19.01 KeyWords :Titanium Alloys, Mechanical Alloying, Powder Characterization Page Numbers : 227 Adviser : Prof. Dr. Sedat ÖZBİLEN