Bazı alfa-amino asitlerin salisilaldehit ile oluşturduğu schiff bazlarının oluşum, protonasyon ve Ni(II), Cu(II), Zn(II) metal iyonlarıyla oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitlerinin potansiyometrik metot ile tayini
The Formation and protonation constants of some schiff bases formed by salicylaldehyde and alpha-amino acids and the stability constants of the Ni(II), Cu(II) and Zn(II) complexes of these schiff bases
- Tez No: 123566
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
BAZI a-AMINO ASİTLERİN SALISILALDEHİT İLE OLUŞTURDUĞU SCHIFF BAZLARININ OLUŞUM, PROTONASYON ve Ni(H), Cu(II), Zn(II) METAL İYONLARIYLA OLUŞTURDUĞU KOMPLEKSLERİN KARARLILDC SABİTLERİNİN POTANSİYOMETRİK METOT İLE TAYİNİ (Doktora Tezi) Havva DEMİRELLİ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ (Ekim 2002) ÖZET Bu çalışmada, a-amino asitlerden glisin, L-alanin, L-fenilalanin ve salisilaldehitin protonasyon sabitleri ve bu amino asitlerin Zn(II), Cu(II) ve Ni(II) metal iyonları ile oluşturdukları komplekslerin basamak ve toplam kararlılık sabitleri, incelenen a-amino asitler ile salisilaldehitin kondenzasyon reaksiyonu sonucu oluşturdukları Schiff bazlarının oluşum sabitleri, protonasyon sabitleri ve meydana gelen Schiff bazlarının Zn(II), Cu(II) ve Ni(II) metal iyonlarıyla oluşturdukları komplekslerin basamak ve toplam kararlılık sabitleri potansiyometrik titrasyon metodu ile tayin edildi. Titrasy onlar su ortamında, 25 °C da, azot atmosferinde ve iyonik şiddeti potasyum klorürle 0,1 M' a ayarlanmış ortamlarda yapıldı. Titrasyon verileri Martell-Motekaitis tarafından geliştirilen BEST bilgisayar programı ile değerlendirildi. Daha sonra bu değerler kullanılarak, oluşan türlerin konsantrasyonlarının pH ile değişimini gösteren dağılım diyagramları, yine Martell ve Motekaitis tarafından geliştirilen SPE programı ile çizildi. Ayrıca incelenecek olan Schiff bazları çalışılan su ortamında oluşturulduğundan, Schiff bazının oluşumunun gerçekleşip gerçekleşmediğinin ispatlanması için spektrofotometrik incelemeler yapıldı. Schiff bazlarının oluşum sabitlerine amino asitlerinin bazikliğinin etkisi araştırılmış ve Schiff bazı oluşum sabitleri ile amino asitlerin protonasyon sabitleri arasında bir ilişki olduğu görüldü. Ayrıca Schiff bazı protonasyonuna sübstitüent etkisi incelenmiş ve fenil halkasının mezomerik etkisinin sonucu olarak meydana getirdiği konjugasyondan dolayı salisilidenfenilalanin Schiff bazının protonasyon sabitleri en büyük değerde bulundu. İncelenen Schiff bazlarının metal(II) iyonları ile meydana getirdiği komplekslerinkararlılıklarının metal(II) iyonları için Irwing- Williams sırasına uyum gösterdiği bulundu. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi :405.03.00 :Schiff bazı, a-amino asit, salisilaldehit, Schiff bazı oluşum sabiti, protonasyon sabiti, kararlılık sabiti, potansiyometri, spektrofotometri. : 134 : Prof. Dr. Fitnat KÖSEOĞLU
Özet (Çeviri)
m THE FORMATION and PROTONATION CONSTANTS of SOME SCHIFF BASES FORMED by SALICYLALDEHYDE and a- AMINO ACIDS and THE STABILITY CONSTANTS of THE Ni(H),Cu(H) and Zn(II) COMPLEXES of THESE SCHIFF BASES. (Ph. D. Thesis) Havva DEMİRELLİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (October 2002) ABSTRACT In this study stepwise and overall protonation constants of salicylaldehyde and some a-amino acids such as glycine, L-alanine, L-phenylalanine, the Ni(II), Cu(II) and Zn(II) complexes of these amino acids, the formation and constants of Schiff bases formed as a result of the condensation reaction of these amino acids and salicylaldehyde and stepwise and overall protonation constants of the Ni(II), Cu(II) and Zn(II) complexes of these Schiff bases were determined by the use of potentiometric titration method. The titrations were carried out at 25°C under nitrogen atmosphere in media which ionic strength were adjusted by 0.1 M KC1. The data obtained were evaluated by BEST software developed by Martell-Motekaitis. Using these data the curves showing the change of concentration of the species pH involved with pH by the use of SPE software developed by the same workers. The fact whether the formation of Schiff bases took place was determined by the use of spectrophotometric methods since these species are formed in the media involved The effect of the basicity upon the formation constants of these Schiff bases was investigated and it was found that there was a relation between the formation constants of the Schiff bases and the protonation constants of the amino acids involved. Also the effect of the substituents and it was found that the protonation constants of salicylidenephenylalanine were the highest due to the conjugation resulting from the mesomeric effect of the phenyl ring. The Î.O. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU lOKÜMANTASYON MERKEZİIV stabilities of the Schiff base Metal(II) complexes was found to change in accordance with the Irwing- Williams order. Science Code Key Words Page Number Adviser : 405.03.00 : Schiff Bases, a-amino acids, salicylaldehyde, formation constants of Schiff bases, protonation constants, stability constants, potentiometry, spectrophotometric method. : 134 : Prof. Dr. Fitnat KÖSEO?LU