Otomobil saclarının MIG/MAG kaynağında gaz karışımlarının bağlantının mekanik özelliklerine etkisi
Effects of gas compositions on mechanical properties of MIG/MAG welded automobile
- Tez No: 123568
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ KALUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Otomotiv endüstrisinde karoseri üretiminde özellikle son yıllarda MIG/MAG kaynak yöntemi kullanımı artan bir öneme sahiptir. Otomobil karoserisini meydana getiren çelik sacların çeşitli koruyucu gaz karışımları ile oluşturulan MAG kaynaklı bağlantıları taşıt hareket halinde iken çeşitli mekanik zorlanmalara özelliklede dinamik yüklere maruz kalmaktadırlar. Bu amaçla, bu çalışmada otomobil üretiminde kullanılan FeP04 (St 14) çelik sacından oluşturulan çeşitli tür birleştirmeler farklı koruyucu gazlar kullanılarak MAG kaynağı yapılmış ve bu bağlantıların mekanik özellikleri incelenmiştir. Oluşturulan deney parçalarına görsel incelemeyi takiben çekme, eğme (katlama), eğmeli yorulma, metalografik inceleme ve sertlik taraması deneyleri uygulanmıştır. Çalışmalar sonucunda, hangi tür bağlantıda hangi gaz karışımında mekanik özelliklerinin nasıl etkilendiği saptanmış ve benzer çalışma kolunda ortaya çıkabilecek problemlere çözüm önerileri sunulmuştur. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler :Otomotiv karoserisi, MIG/MAG kaynağı, koruyucu gaz, yorulma, sertlik,
Özet (Çeviri)
MIG/MAG welding processes have recently become more significant in automotive body production. MAG welded automobile body which manufactured using different shielding gas combinations come across the mechanical stresses especially dynamic stresses when running road. In this study, FeP04 (St 14) type automobile body sheet has been MAG welded using welding process with diffirent shielding gas combinations and then mechanical properties of joints have been investigated. Visual inspection has been applied to welded sheets and then tensile test, bending test, fatigue test, metallografic examination and hardness distribution have been carried out specimens respectively. As a result, effect of gas combinations can the mechanical properties of joints has been examined and also some suggestions have been given to automobile body manufactures. Science Code : Key Words rAutomobile body, MIG/MAG welding, shielding gases, fatigue, hardness