Farmasötik formlarda UV türev spektroskopisi yöntemiyle ibuprofen miktar tayini
Quantitative determination of ibuprofen in pharmaceutical formulations by derivative UV spectrophotometry
  1. Tez No: 123576
  2. Yazar: SEVİLAY ÇAMALAN TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN GÜNDEN GÖĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
VI ÖZET Çalışmamızda bir nonsteroidal antiinflamatuvar ilaç etken maddesi olan İbuprofen'in tabletlerde ve şuruplardaki miktar tayini UV ve UV türev spektroskopisi yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Optimize şartların belirlenmesi için değişik çözücüler farklı pH'lar, dalga boyları, türev dereceleri ve AA değerleri denenmiştir. Tabletlerdeki İbuprofen miktar tayini, 0.1 N Sodyum hidroksit çözeltisi içinde 265 nm. dalga boyunda direkt UV spektroskopisi yöntemi ile ve 279 nm. dalga boyunda (2. türev, n=4) UV türev spektroskopisi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Şuruplarda İbuprofen tayini ise metanol çözeltisi içinde 266.8 nm. dalga boyunda (4. türev, n=9) UV türev spektroskopisi yöntemi ile, koruyucu madde paraben tayini ise 271 nm. dalga boyunda (1. türev, n=1 ) UV türev spektroskopisi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Tabletler için elde edilen sonuçlar BP 1998'in saf standart İbuprofen için önerdiği titrimetrik yöntem sonuçları ile t testi ve f testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Validasyon çalışmaları sonucu geliştirilen yöntemlerin doğru, duyarlı, kesin ve tekrarlanabilir yöntemler olduğu farmasötik preparatlara (tablet ve şuruplara) doğrudan ve kolayca uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study, quantitative determination of ibuprofen in tablets and syrups was performed using UV spectrophotometric and derivative UV spectrophotometric methods. In addition, preservatives in syrups, parabens, were also quantitatively determined using derivative UV spectrophotometric method. To determine the optimized conditions, different solutions, pH degrees, wavelenghts, derivative orders and AÂ parameters were examined. Quantitative determination of Ibuprofen in tablets was realized in 0.1 N sodium hydroxide solution at 265 nm. in zero order spectrum. Quantitative determination of Ibuprofen in syrups was carried out using metanol as solvent, at 266.8 nm. (4th order, n=9). Parabens, as preservatives in syrups, were also quantitatively determined by using metanol as solvent at 271 nm. (1 st order, n=1). Results of tablets were compared to those of official (BP 98) titrimetric method by using t- test and F-test in terms of accuracy and precision. According to the validation data, it can he said that proposed methods are accurate, sensible, precise and reproducible methods and are easily aplicable to pharmaceutical formulations (e. q. tablets and syrups).