Flap kontrollü duran rotor aeroplastik modellemesi ve ilgili sistem tasarımı
Flap controlled stopped rotor aeroplastic modelling and related system design
- Tez No: 123575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. KEMAL YILLIKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
FLAP KONTROLLÜ DURAN ROTOR AEROELASTİK MODELLEMESİ VE İLGİLİ SİSTEM TASARIMI (Doktora Tezi) Levent TURHAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2002 ÖZET Bu tez çalışmasında, melez helikopter konfigürasyonunun temel araç uçuş ve pal dinamik karakteristiğini yakalamak amacıyla bir mühendislik benzetim metodu geliştirilmiştir. Bu amaca yönelik olarak çalışmada, kanardlı/ek aerodinamik taşıma yüzeyli ve kuyruk itkili rotor-kanat“Canard Rotor Wing”(CRW) helikopter araç konfigürasyonunun; düzgün simetrik öne uçuşu (kumanda girdileri ve araç uçuş parametreleri denkliği) denklemleri, sembolik işlemci yazılımı kullanımı ile tekrar türetilmiştir. Böylelikle; trim denklemleri klasik hatve pal ve“Firar Kenan Flap Yüzeyi”hareketleri kontrollü helikopter konfigürasyonu özdeş iki durumu için türetilmiştir. Seçilen CRW konfigürasyonun her iki kontrol durumları için; sabit rotor dönme hızıyla öne uçuştan başlayarak, rotor yavaşlama yarı kararlı (süzülüş dahil) öne uçuş moduna geçiş fazlarına kadar temel uçuş karakteristiği ve rotor pallerinin doğrusal olmayan (nonlinear) aeroelastik pal cevabı benzetimi yapılmıştır. Her bir yakınsayan trim şartı için, doğrusal olmayan kısmi türevli pal aeroelastik denklemleri, şartlı kararlı açık (explicit) sonlu farklar sayısal yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Çalışmada getirilen temel yenilik; CRW (kanard- rotor-kanat) kavramsal tasarım çalışmaları için, tasarımcılara, aracın geçiş uçuş karakteristiği ve pal cevaplarının mertebesini tayin etme imkanını veren temel bir mühendislik benzetim aracının geliştirilmesi olmuştur. Böylelikle;“Tasarım Deneyleri”nde, rotor yavaşlama uçuşu ve pal dinamik karakteristiği ile ilişkili tasarım için gerekli parametreler elde edilebilecektir. Bu yaklaşımla, parametrik tasarım ve optimizasyon için oluşturulan“Cevap Yüzeyi”, konsept araştırması ve tasarım çalışmalarının başlangıç safhasında, önemli dinamik etkileri yansıtmış olmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 225.07.01 Duran rotor, flap kontrol, kanard rotor-kanat 155 Doç.Dr. Y.Kemal YILLIKÇI
Özet (Çeviri)
11 FLAP CONTROLLED STOPPED ROTOR AEROELASTIC MODELLING AND RELATED SYSTEM DESIGN (Ph.D. Thesis) Levent TURHAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2002 ABSTRACT In this thesis work an engineering simulation tool to capture major vehicle flight and blade dynamic characteristics of hybrid helicopter configurations has been developed. For this purpose trim equations (equilibrium of vehicle configuration parameters, flight control inputs and flight parameters) of a Canard Rotor Wing (CRW) representing a helicopter configuration with auxiliary lift and tail propulsion are re-derived with a symbolic equation deriving software for steady state symmetrical forward flight condition. In this derivations different sets of trim equations for two flight controls; conventional periodic pitch and conceptual“Trailing Edge Flap”controls are derived for the identical helicopter configuration. For a selected CRW configuration, the major flight characteristics and also non-linear rotor blade aeroelastic responses are simulated through constant rotor speed forward flight to rotor slowing down quasi-steady forward flight (including descending) phases for both control configurations. For each converged trim conditions, nonlinear aeroelastic blade responses are simulated by solving governing nonlinear partial differential equations numerically by a conditionally stable explicit finite difference method developed by previous studies. The major introduced result of this study is the development of engineering simulation tools which enable designers to capture vehicle transition flight characteristics and magnitude of blade responses for CRW Conceptual Design studies. Developed tool can be used to generate the necessary design parameters closely related with the rotor slowing flight and blade dynamic characteristics needed for“Design of Experiments”. With this approach“Response Surfaces”generated for parametric design and optimisation can reflect these important dynamic effects in the early stages of the Concept Exploration and Design studies. Science Code Key Words Page Number Adviser 225.07.01 Stopped rotor, flap control, canard rotor-wing 155 Assoc.Prof.Dr. Y. Kemal YILLIKÇI