Renklendirilmiş ve renklendirilmemiş maksillofasiyal elastomerlerde, ultraviyole ışığına maruz bırakılması sonucu oluşan renk değişikliklerinin incelenmesi
Evaluation of the colour changes in pigmented and unpigmented maxillofacial elastomers resulting from exposure to different types of ultraviolet light
- Tez No: 123577
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CANER YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
-62- Ö2ET Bu araştırmada, renklendirilmiş ve renklendirilmemiş çene-yüz elastomerlerinde farklı tipteki ultraviyole ışığına maruz bırakılmaları sonucu oluşan renk değişiklikleri değerlendirilmiştir. Her biri 10 mm. çapx2mm. kalınlığında ve 10 mm. çapx4 mm. kalınlığında disk şeklindeki örneklerden oluşan 20 örnek içeren 12 test grubu oluşturulmuştur. Sadece renklendirilmemiş elastomer örneklerden oluşan 2. grup kontrol grubu olarak seçildi. Diğer 10 grup beyaz, kırmızı, sarı, turuncu ve mavi ile renklendirildi. Örnekler, 400 saat uv-A ve uv-B ışık kaynaklarına hızlandırılmış yaşlandırma cihazına bırakıldı ve AE değerleri kolorimetre kullanılarak belirlendi. Ultraviyole ışığında test edilen materyallerde renk değişikliği meydana geldiği bulunmuştur. En düşük AE değerleri kırmızı pigmentle renklendirilmiş örneklerde ve en yüksek AE değerleri beyaz pigmentle renklendirilmiş örneklerde bulunmuştur. Elastomerin kalınlığının renk değişikliği üzerinde belirgin bir etkisi bulunamamıştır.(p>0.05)
Özet (Çeviri)
-63- SUMMARY In this study, the colour changes in pigmented and unpigmented maxillofacial elastomers resulting from exposure to different types of ultraviolet light were evaluated. 12 test groups were established. Each group consisted of 20 specimens that were disk shaped with dimensions 10mm.x 2mm. thick and 10mm.x 4mm. thick. 2. groups acted as control and involved only the unpigmented elastomer specimens. The other 10 groups were pigmented with white, red, yellow, orange and blue pigments. The specimens were subjected to uv-A and uv-B light sources using accelerated aging test equipment for 400 hours and AE color shifts were determined using colorimeter. It was found that for the materials tested uv light caused color changes.The lowest AE values were found in red pigmented specimens and the highest AE values were found in white pigmented specimens. The thickness of the elastomer did not have a significant effect on the color change(p>0.05).