Piyasada çok el değiştiren kağıt ve madeni paraların bakteriyolojik yönden incelenmesi
- Tez No: 12380
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İNCİ TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
(25) ÖZET Değişik meslek gruplarındaki kişilerden ve dilenciler den toplanan; 150 adet kağıt 1000 TL ve 150 adet metal 100- 500 TL ile Merkez bankasından temin edilen toplam 30 adet kağıt 1000 TL ve 80 adet metal 100-500 TL bakteriyolojik yönden incelenmiştir. Bu paraların kapsadıkları saprofit veya patojen bakte riler araştırılmıştır, üreyen Mikroorganizmalar sıra ile Bacillus cinsi bakteriler, Enterokoklar, Pnömokoklar, S. epidermidis, E. colli, S. aureus, Enterobakterler, diğer Stafilokoklar, Klebsiellalar ve Proteus dur. Kullanılan ve henüz Merkez bankasından kullanılmaya sunulmamış yeni para lar üzerindeki mikroorganizmaların istatistik! anlamlılıkları belirlenmiş, buna göre kullanılan paralardaki üreyen mikroor ganizmaların kullanılmayan paralardakine göre anlamlı derece de yüksek oldukları gözlenmiştir. Bu bilgiler ışığında halk sağlığı yönünden gerekli tedbirlerin alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
(26) SUMMARY 150 bills of 1000 TL and 150 coins of 100 and 500 TL obtained from different occupation groups and beggars, also 30 bills of 1000 TL and 80 coins of 100-500 TL obtained from Central Bank were examined bacteriologically. Saprophitic or pathogenic bacteria on these money were examined and statistical significancy of microorganisms on bills and coins in circuluation and ready to put in circula tion by Central Bank was determined. We observed that the amount of microorganisms grew on money in circulation were significantly higher than those that were not yet put in circulation-precautions were pro posed in respect of public health.