Kronik myelositer lösemide BCR-ABL füzyon transkriptlerinin RT-PCR tekniği kullanılarak nicel olarak belirlenmesi
The Quantitative detection of BCR-ABL fusion transcripts by using RT-PCR technique in chronic myeloid leukemia
  1. Tez No: 123805
  2. Yazar: FATİH BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Gastroenterology, Hematology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
31 6.0ZET Kronik Myelositer Lösemide BCR-ABL Füzyon Transkriptlerinin RT-PCR Tekniği Kullanılarak Nicel Olarak Belirlenmesi KML' de sıklıkla görülen Philadelphia Kromozomunu saptayan moleküler teknikler hastalığın tanısında ve izleminde çok gereklidir.. Bu çalışmada BCR-ABL transkriptlerinin RT-PCR yöntemi ile belirlenmesi ve laboratuvarımızda rutin olarak kullanılan FISH yöntemi sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. FISH testi mikroskobik değerlendirmeye dayanan moleküler bir teknik olup hasta kanından izole edilen hücre çekirdeklerinin spesifik probla hibridizasyonunu takiben floresan bir boya ile işaretlenmesi ve bu şekilde oluşturulan preparatların floresan mikroskopta değerlendirilmesi prensibine dayanır. RT-PCR yönteminde ise nicel bir tespit yöntemi olan LightCycler sistemi kullanılmıştır. Bu yöntemde kan veya kemik iliğinden izole edilen RNA'dan cDNA sentezini takiben cDNA' nın amplifikasyonu ve spesifik iki floresanla işaretli prob ile hibridize olması sağlanır. Sonuçların analizi ölçülen floresanın analizi ile yapılır. Yöntemde RNA kalitesinin kontrolü için internal kontrol olarak housekeeping genlerden G6PD gen ekspresyonu kullanılır. Çalışmamıza 54 olgu alınmıştır. Bu örneklerden 24'ü her iki yöntem ile analiz edildiklerinde bcr-abl negatif olarak değerlendirilmiştir. 30 olgunun bcr-abl pozitif olduğu saptanmıştır. Bunların 13' ü yeni tanı almış, 17' si ise kemoterapi alan veya kemik iliği nakli yapılmış hastalardır. Yapılan analizler sonucunda FISH testi % pozitiflik sonuçlan ile LightCycler sistemi ile yapılan RT-PCR çalışmasından elde edilen bcr-abl/G6PD oranlan arasında bir korelasyon literatürde ilk kez gösterilmiştir. Korelasyon katsayısı ise R2 : 0,9621 olarak belirlenmiştir (p%94) RT-PCR' da 0,360(bcr-abl/G6PD)' a karşılık, Minör Yanıt(%35-%94) RT-PCR' da 0,003-0,360 (bcr-abl/G6PD)' a karşılık, Kısmi Major Yanıt (%5-%35) RT-PCR' da 0,0009-0,003 (bcr-abl/G6PD)' a karşılık, Major Yanıt (
Özet (Çeviri)
32 7.SUMMARY The Quantitative Detection of BCR-ABL Fusion Transcripts by Using RT-PCR Technique in Chronic Myeloid Leukemia. Detection of Philadelphia chromosome by molecular techniques has made an important improvement in the detection and follow up of CML. In this study, the transcripts of BCR-ABL were detected using RT-PCR method and the results were compared with the FISH method. FISH is a molecular technique in which the cell nuclei are isolated from the patient blood and hybridized with spesific probes and then marked with a fluorescein dye. Afterwards these slides are examined under fluorescein microscobe. Another molecular technique, RT-PCR is carried out by a quantitative detection system using LightCycler. For this procedure RNA is isolated synthesize cDNA. Then on LightCycler with two different fluorescein probes, cDNA is hybridized and the results are measured by fluorescense. Detection system of RNA is controlled by using as housekeeping gene G6PD gene exspression analysis as an internal control. We have studied 54 samples with two methods. 24 samples were negative for bcr-abl and 30 of them were positive. Out of the 30 patients 13 were newly diagnosed, 17 patients had recieved bone marrow transplantation or chemothreapy. The results showed a correlation between FISH results and RT-PCR bcr- abl/G6PD ratios for the first time in literature. The correlation coefficient is: R2= 0.9621 (p94%) for RT-PCR is 0.360(bcr-abl/G6PD); Minor Response(35%-94%) for RT-PCR is 0.003-0.360(bcr- abl/G6PD); Partial Major Response(5%-35%) for RT-PCR is 0.0009-0.003(bcr- abl/G6PD); Major Response(