Kronik myelositer lösemide philadelphia kromozomunun floresan in situ hibridizasyon tekniği ile saptanması
Ph' chromosome detection in chronic myeloid leukemia patients using fluoroscein in situ hybridization (FISH) technique
  1. Tez No: 37925
  2. Yazar: F. AJLAN TÜKÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. F. IŞIK BÖKESOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
VI. ÖZET Ph' kromozomu neoplaziler için bilinen ilk sabit kromozomal değişikliktir. 9 ve 22. kromozomlardaki resiprokal translokasyon abl ve bcr genlerinin füzyonuna neden olur. Bu değişikliğin moleküler patolojisi füzyon geni ürününün artmış tirozin kinaz aktivitesi olarak görülmektedir. KML'li hastalarda klinik seyir ve tedavinin izlenmesinde bir“marker”olarak önem kazanan bu bulgunun saptanmasına ilişkin çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada, KML tanısı almış 50 hastanın periferik kan veya kemik iliği materyallerinde Ph' kromozomu saptanması için rutin sitogenetik yöntemler ve floresan in situ hibridizasyon (FISH) tekniği kullanılmıştır. FISH uygulamasında bizim hazırladığımız problar yanısıra hazır işaretli prob kullanılmış ve her iki uygulama sonuçları arasında fark bulunmamıştır.Rutin sitogenetik yöntemlerle 40 (%80), FISH ile 43 (%86)hastada Ph' kromozomu saptanmıştır. Ph' pozitiflik oranları gözönüne alındığında, interfaz FISH, metafaz FISH ve rutin sitogenetik yöntemler arasında sıkı bir pozitif korelasyon izlenmiştir. İnterfaz FISH uygulamalarındaki %1.1 yanlış pozitif sonuca rağmen, FISH tekniğinin kantitatif, hızlı, güvenirliği ve duyarlılığı yüksek sonuçlar sunması nedeni ile tercih edilebilir olduğu düşünülmektedir. 30
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Ph' Chromosome Detection in Chronic Myeloid Leukemia Patients Using Fluoroscein In Situ Hybridization (FISH) Technique The Ph' chromosome is the first known consistent chromosomal rearrangement in neoplasia. Reciprocal translocation between chromosomes #9 and #22 results in fusion of the abl and the bcr genes. The molecular pathology of this rearrangement is increased tyrosine kinase activity of the fussion gene product. Owing to its importance as a marker of the progression and treatment of CML patients, scientists began to put effort into the detection of this rearrangement. In this study, peripheral blood or bone marrow samples of 50 CML patients were studied to detect the Ph' chromosome using routine cytogenetic and Fluorescein In Situ Hybridization (FISH) techniques. Ph1 was found in 40 (80%) patients with cytogenetic studies and in 43(86%) patients with FISH. With regard to Ph' positive cell ratio, a positive correlation was found between interphase FISH, metaphase FISH and cytogenetic studies. Though a 1.1% false positive result and decreased Ph' ratio in some cases were observed in interphase FISH, it is concluded that the FISH technique is capable of giving rapid, quantitative, highly sensitive and reliable results, thus making it the preferred method. 31