Ateşli silahların karakteristik izlerinde kullanım sonucu oluşan değişikliklerin incelenmesi
The Investigation of changes the characteristic marks of firearms caused by the usage
- Tez No: 123817
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik İncelemeler ve Kriminalistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
102 ÖZET Ateşli silahların karakteristik izlerinde kullanım sonucu oluşan değişikliklerin incelenmesi Bu çalışmanın amacı; ateşli silahlardan ateşlenmiş kovanlar üzerinde oluşan karakteristik izlerin silahın kullanımı sonucunda meydana gelebilecek değişmeleri incelemektir. Bunun için temin edilen hiç atış yapmamış altı marka tabancadan 1000-5000 arasında değişik miktarlarda atış yapılarak kontrol kovanları ve karşılaştırma kovanları elde edilmiştir. Elde edilen bu kovanlar daha sonra karşılaştırma makraskobu, sterio makraskop, dijital kamera ve Balistik Bilgisayar analiz Sistemleri kullanılarak kovan üzerinde oluşan iğne izleri ile tırnak genişliği ve uzunluğu matematiksel ölçümleri yapıldı, iğne şekli, iğne içi izleri, mekanizma dip tablası ve çıkarıcı izlerinin şekil itibari incelemesi yapıldı. Söz konusu kontrol kovanları üzerinde oluşan karakteristik izler ile karşılaştırma kovanları üzerinde oluşan karakteristik izler karşılaştırılarak fotoğraftandı. Yapılan bu inceleme sonucunda aynı marka silaha ait izler üzerinde yapılan matematiksel ölçümlerde izlerin boyutlarında farklılıklar olduğu, ancak bu farklılıkların ortalama değer içerisinde kaldığı, adli balistik açısından önemli olan karakteristik izlerde 5000 atıma kadar balistik uzmanlarının karar vermesini etkileyecek değişmelerin olmadığı tespit edildi. Ayrıca altı farklı silaha ait kovanlar üzerinde kalan izlerin matematiksel ölçümlerinde ise bu izlerin birbirine çok yakın olduğu, hatta bazılarının aynı değerleri kapsadığı görülmüş olup, buradanda matematiksel ölçümler ile kesin bir sonuca gidilemeyeceği, balistik uzmanlarınca yapılacak incelemeler neticesinde kesin karar verilebileceği saptandı.103 Bu çalışmayla amaçlanan; ateşli silahlardan ateşlenmiş kovanların üzerinde oluşan karakteristik izlerin kullanım sonucunda meydana gelebilecek değişmeleri incelenmiş ve 5000 atıma kadar değişmediği saptanmıştır. Anahtar Sözcükler ; Balistik, ateşleme iğnesi, çıkarıcı izi, kovan, mekanizma dip tablası izi, tabanca
Özet (Çeviri)
104 SUMMARY The investigation of changes the characteristic marks of firearms caused by the usage The purpose of this study is to examination the possible changes of characteristics marks on the cartridge cases fired by firearms. For this purpose, it has been fired between 1000-5000 shots with the six different brand of never used pistol before and has been gathered the control and comparison cartridges. The mathematical measuring of the firing pin marks, extractor width and length of the cartridges cases has been measured by using the Comparison Macroscope, Stereo Macroscope, Digital Camera and Ballistic Computer Analyses Systems. The type of the firing pin marks of inner part of firing pin, breech face marks and ejector marks has been investigated in shape. The characteristic marks on the control and comparison cartridges compared and photographed. It has been understood with this study that the mathematical measurements on the marks of the same pistol differ but this differences are within the limitations and there is no significant difference within the characteristic marks up to 5000 shots that can effect the decision of the ballistics expert. In addition, the mathematical measurements of the marks remained from the six different brands of firearms are very close to each other. Furthermore some of them are in the same limitation of each other. We can conclude that it cannot be reached to a conclusion by means of the mathematical measurements but it can be reached to a sharp conclusion by the investigations of the ballistics expert105 With this study, it has been aimed to examination the characteristic marks on the cartridge cases which were fired and concluded that there is no differences up to 5000 shots. Key Words : Ballistics, Firing Pin, Ejector Mark, Cartridge Case, Breech Face Mark, Pistol.