9 mm çapında tabanca ile yapılan 15.000 ardışık atışa ait kovan üzerindeki ateşleme iğnesi izlerinin incelenmesi
Comparison of firing pin impressions on 15.000 consecutively fired cartridge cases from 9 mm pistol
  1. Tez No: 962482
  2. Yazar: ASUDE NUR ALGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Silahın ateşlenmesiyle birlikte, silahın ateşleme iğnesi, mekanizma dip tablası, tırnağı ve çıkarıcısı kovan üzerinde benzersiz ve tanımlanabilir izler bırakmaktadır. Kovanlar üzerinde bırakılan bu balistik karakteristik izlerin incelenmesiyle, kovanların aynı silahtan atılıp atılmadıkları belirlenebilmektedir. Balistik karakteristik iz bırakan mekanik parçalar kullanıma bağlı olarak zamanla deforme olabilmektedirler. Bu parçalar üzerindeki değişimler ateşleme sonrasında kovan üzerine aktarılacağından balistik karakteristik izlerdeki değişim miktarının değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, adli balistik açısından kritik öneme sahip olan ateşleme iğnesinin kullanıma bağlı deformasyon eğilimi ve bu deformasyonun kovan üzerinde bıraktığı izlere etkisi deneysel olarak incelenmiştir. 9 mm tabanca ile 15.000 ardışık atış gerçekleştirilmiş; ilk atışa ait 10 adet, ardından her 600 atışta bir 10'ar adet olmak üzere toplam 260 adet mukayese kovanı elde edilmiştir. Kovanlar hem stereo mikroskop, hem de mukayese makroskobu kullanılarak incelenmiş; izlerin yapısal değişimi görsel olarak belirlenmiştir. Ardından tüm örnekler BALİSTİKA® ile analiz edilmiş ve benzerlik oranları hesaplanmıştır. Her bir mukayese kovanının diğerleriyle oluşturduğu sıralama verileri kullanılarak grup bazlı benzerlik sıralamaları oluşturulmuş ve Spearman korelasyon katsayısı ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ardışık atışların özellikle ateşleme iğnesi üzerinde yapısal deformasyonlara yol açtığını; bu durumun hem mikroskobik iz görünümünü, hem de istatistiksel olarak hesaplanan benzerlik oranlarında tutarlılığı olumsuz etkilediğini göstermiştir. Atım sayısına bağlı olarak meydana gelen değişimlerin izlerin tanınabilirliğini ve eşleştirilebilirliğini etkilediği görülmüştür. Kovanlar üzerindeki ateşleme iğnesi izleri değerlendirilirken, tek bir inceleme yöntemi ile değil, çok yönlü ve bütüncül analizlerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When a firearm is discharged, the firing pin, breech face, extractor, and ejector leave unique and identifiable impressions on the cartridge case. By examining these characteristic impressions, it is possible to determine whether cartridge cases were fired from the same firearm. However, the firearm components that produce these impressions may deform due to usage. Since these deformations are transferred onto the cartridge case during firing, it is essential to evaluate the degree of change in the individual characteristic impressions throughout extensive firing. This study experimentally investigates the wear tendency of the firing pin—a component of critical importance in forensic ballistics—due to extended usage, and how this wear affects the impressions it leaves on cartridge cases. A total of 15,000 consecutive firings were fired using a 9 mm pistol. The cartridge cases from the first 10 firings were collected separately, followed by the collection of 10 cartridge cases after every 600 rounds, resulting in a total of 260 comparison cartridge cases. These cases were examined using both a stereo microscope and a comparison macroscope, and the structural changes in the impressions were visually determined. Subsequently, all samples were analyzed with BALİSTİKA® and similarity scores were calculated. Group-based similarity rankings were created based on the ranking data of each sample and compared using Spearman's correlation coefficient. The results demonstrated that consecutive firings led to structural deformations, particularly on the firing pin; this condition negatively affected both the microscopic appearance of the marks and the consistency of statistically calculated similarity ratios. It was observed that variations occurring depending on the number of firings influenced the recognizability and comparability of the toolmarks. Consequently, when evaluating firing pin impressions on cartridge cases, examinations should be conducted through multi-faceted and holistic approaches rather than relying on a single examination method, as this was concluded to be necessary.