Fowler-Stephens Orşiopeksi'sinde sürekli, lokal fibroblast büyüme faktörü verilmesinin etkileri
The effects of controlled and local release of fibroblast growth factor on testicular blood flow and morphology in spermatic artery and vein ligated rats
  1. Tez No: 123891
  2. Yazar: FUAT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN DİNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
7. ÖZET Amaç: Karın yerleşimli testislerin arter ve veni bağlandıktan sonra değişik artan dozlarda fibroblast büyüme faktörünün (FBF) sürekli, lokal uygulanmasının testis kanlanması ve sağ kalımını üzerine etkilerini araştırmak için deneysel bir çalışma planlandı. Gereç-Yöntem: Çalışmada ağırlıkları 300+20 gr, 40 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele 8'li beş gruba ayrıldı. Sham grubu (G-S): Sol testis arter ve veni manuple edildi ve lcm2 yüksüz jelatin film epididim üzerine tespit edildi. Kontrol grubu (G-C): Sol testiküler arter ve ven, retroperitoneal sahada, 4-0 propilenle ligate edildi. Sol epididim üzerine lcm2 yüksüz jelatin film tespit edildi. Tedavi grupları 085-170- 255 (G-085, G-170, G-255)'de testiküler arter ve veni bağlanan deneklere sırasıyla 0,85 ug, 1,70 ug, 2,55 ug FBF yüklü jelatin sol epididim üzerine tespit edildi. Tüm deneklerde deneyden 21 gün sonra her iki taraf testisinin kanlanması Renkli Doppler ultrasonografi (RDUS) ve,133Xe klirens testi sintigrafisi kullanılarak değerlendirildi. Daha sonra tüm hayvanlara bilateral orşiektomi yapılarak spesimenlerin ağırlıkları ölçüldü. Histolojik incelemede (H&E); tübüler biyopsi skorları, Leydig hücre skorları ve seminifer tübül çaplan değerlendirildi. Bulgular:RDUS ile yapılan incelemelerde sol testis kapsüler kan akımının pozitif olma oranı tedavi gruplarında G-C'ye göre anlamlı yüksek bulundu. 133Xe klirens testi ile aynı taraf testis kan akımının tüm gruplarda G-S'ye göre azaldığı (p0,05). Aynı taraf testis ortalama ağırlıkları G-C ve düşük doz FBF uygulanan gruplarda (G-085- 170) G-S'ye göre belirgin azalırken (p0,05). Karşı taraf testis ortalama ağırlıkları gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
8. YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) Objective: An experimental study was carried out to evaluate the effects of controlled and local release of Fibroblast growth factor on collateral blood flow, viability and integrity of the testis after ligation of spermatic artery and vein. Materials-Methods: Forty male Wistar-Albino rats weighting 300 ± 20g were randomly allocated into 5 groups consisting of 8 rats each as follows: G-S (Sham): Left spermatic artery and vein are manuplated by left inguinal incision and 1 cm2 of unloaded gelatin film is sutured on epidymis G-C (Controls): After ligation of left spermatic artery and vein, 1 cm2 of unloaded gelatin film is sutured on left epididymis. G-085- 170-255 (Treatment groups): 0,85 mg, 1,70 mg, 2,55 ug of FGF loaded gelatins are sutured on epididymis after ligation of left spermatic artery and vein, respectively. 1 cm2 of gelatin films which contain 0,85-1,70-2,55 ug of b-FGF are prepared for drug transporting system. The gelatin films are metabolized approximately in 10 days by the organism and the controlled drug release was provided. At the 21st day bilateral capsular and intratesticular blood flows were evaluated by using colored doppler ultrasonography (CDUS) and 133Xe clearance technique. Than all rats were sacrified and Is bilateral orchiectomies were performed and testicular weights were measured. All specimens were placed in Bouin's solution and embedded in paraffin blocks. The sections were cut and stained with hematoxylin eosin. Testicular biopsies were evaluated blindly and at random under light microscope. Means of seminiferous tubular diameters, testicular biopsy scores and Leyding cell scores were recorded for each testis.All parameters were compared statistically. Results: In CDUS although ipsilateral mean paranchymal and capsuler testicular blood flow was significantly decreased in G-C (p0.05). While mean ipsilateral testicular weights were significantly decreased in controls and low dose FGF administered groups (G-085, G-170), there was no difference between highest dose FGF administered treatment group (G-255) and sham group. There were no difference between groups regarding contralateral mean testicular weights.