İlaç taşıyıcı sistemlerle devamlı salınan metilen mavisi, gastroşizis'te barsak hasarını önler mi?: civciv embriyonunda deneysel araştırma
Reduction of chick gastroschisis induced intestinal damage by continuous release of methylene blue from a drug delivery system
- Tez No: 123892
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL BARLAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
7. ÖZET İlaç taşıyıcı sistemlere yüklenmiş ve sürekli salınan metilen mavisinin, civciv gastroşizis modelinde barsak hasarına etkili olup olmadığını araştırdık. Her grupta 10 yumurta olmak üzere 5 grup oluşturuldu. On çalışma grubu (ÖÇG, Grup 1), deneysel bir işlemin yapılmadığı 19'uncu günde barsakların, amniyon ve allantoyis sıvılarının incelendiği grup. Tüm gruplarda yumurtanın kabuğu diş hekimlerinin kullandığı elmas uçlu el turu ile açıldı. Kontrol grubu (KG, Grup 2), 14. günde amniyo- allantoyik kavite birleştirilerek insandakine benzer yapı oluşturuldu. Gastroşizis grubu (GG, Grup 3), 14. günde amniyo-allantoyik zarlar açıldıktan sonra karın ön duvarında, göbek bağının deriyle birleşim yerinden barsakların sıkışmadan çıkabileceği kadar bir açıklık oluşturuldu. Günlük enjeksiyon grubu (GEG, Grup 4), 14. günde gastroşizis oluşturulduktan sonra metilen mavisi günde 5 ug /gr dozunda 5 gün boyunca AAS içine uygulandı. Polimer grubu (PG, Grup 5), Gastroşizis oluşturulduktan sonra metilen mavisi yüklü polimerler (25 ug/g) AAS içine konuldu. Tüm gruplar 19'uncu kuluçka gününde mortalite, biyokimyasal analiz, intestinal morfoloji ve gangliyon hücreleri yönünden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The study was performed to determine whether the intestinal damage in gastroschisis could be prevented by using methylene blue from a drug delivery system. Fifty fertile chick eggs were divided into five groups of 10 eggs each. In the preliminary study (PS.group 1),amniotic and allantoic fluid, intestines obtained from chicken embryos on the 19th day of incubation, without any intervention. The eggshell windows were opened in all groups by electric hand separator (Dentist). In the control (CG, group 2), just gastroschisis (JG, group 3), gastroschisis pretreated with methylene blue (GPMB, group 4) and continuous delivery of methylene blue (CDMB, group 5), wide distruption of amnio- allantoic membranes were created through an eggshell windows. An amnio-allantoic cavity and gastroschisis were created surgically to resemble the human amniotic cavity on the 14th day of incubation. In the GPMB group daily injection of methylene blue (5 \ig I g) was administered into the AAF for 5 days. In the CDMB, 25 \ıg I g methylene blue loaded polymer (Hydroxy-propyl methyl cellulose - Ethyl cellulose ) was placed into the AAF. At the end of 19th day of incubation; mortality, biochemical analysis, intestinal morphology and number of ganglion cells were investigated microscopically.