Farmasötik amaç için kullanılacak mikro- ve nanopartiküllere antikor bağlama ve etkinliklerinin araştırılması
Micro- and nanoparticles that will be used for pharmaceutical purpose, are attached to antibody and research of their efficiencies
- Tez No: 342616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY BÜYÜKKÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kanser hücreleri, yok edilmelerine neden olabilecek doğal ve yapay girişimleri, varlıklarının devamı için yönetebilirler. Tıbbın kanserle savaşma yöntemlerini elimine etmek ve hastanın immün sistemini kandırmak için çok çeşitli yollara giderler. Kanser en sofistike silah olan evrimi kullanarak tüm sorunların üstesinden gelir. Tedavi yöntemleri kanser hücrelerini yok edebilir, fakat etraftaki dokulara zarar vermeden bunu yapamaz. Tedavi başarılı olsa bile, kanserin yeniden güçlenmesi normaldir ve öncekinden daha da saldırgandır. Son yıllarda gelişmekte olan anti-kanser ilaçları konvansiyonel yaklaşımların dışına çıkarak hedefleme tedavisi şeklinde olmaya başlamıştır. Etkin maddenin, vücutta istenen hedef bölgeye gönderilmesinde, taşıyıcı sistemler kullanılmaktadır. Bunun birincil yararı, hedeflenen bölgede, istenen hızda en uygun etkileşim sağlanmaktadır. İlaç hedeflemenin ikinci yararı ise, etken maddenin dozunun azaltılması ve etken maddenin sadece hedef organa dağılımıyla sınırlandırılmasıdır. Böylece oluşabilecek herhangi bir yan etki veya yan etkiler en aza indirilebilecektir. Çeşitli hedef moleküllere yönelik monoklonal antikorlar kanser tedavisinde günümüzün en etkin araçları arasına girmiştir. Yüksek düzeyde seçicilik ve olumlu toksisite profilleri, yüksek maliyetlerine rağmen bu ajanların standart tedaviler içinde yer almalarını sağlamıştır. EGFR, hedef alınan moleküller arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, HER2 yi inhibe eden monoklonal antikor anti-HER2 nin mikro- ve nano boyuttaki lipofilik ilaç taşıyıcı sistemlere birleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu sistemlerin oluşturulması ve antikoru birleştirme çalışmalarındaki ortam koşullarının -organik çözücü ile muamele, yüksek hızda karıştırma ya da ultrasonikasyon, ısıtma ya da dondurma gibi işlemlerinin- anti-HER2 üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonikasyon yöntemiyle lipozom ve KLN formülasyonları hazırlanarak, antikorlar hapsedilmiştir. Sonuç olarak, kimyasal bir reaksiyon veya pegilasyon gibi kaplama işlemlerine gerek duyulmadan bir hedeflendirilmiş ilaç taşıyıcı sistem hazırlanmaya çalışılmıştır. Elde edilen partiküller, nano boyutlu, homojen dağılım gösteren, transfeksiyon özelliği sağlayabilecek yüzey yüküne sahip ve partiküllerin sitotoksik etkileri düşük bulunmuştur. Uygulanan stres koşullarının antikor üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
To be able to survive, cancer cells can manage natural and artificial attempts which can cause their extermination. They do so through an incredible variety of pathways that continues to deceive both our immune system and our thought strategies to fight cancer. But this is just the beginning of cancer. Cancer accomplishes all of the above through the use of the most sophisticated weapon, evolution. Current therapies can destroy cancer cells, but not without destroying surrounding tissues. Even if the treatment is successful, resurgences are the norm, and in an even more aggressive form than before. In recent years, enhanced anticancer drugs are out of conventional therapy and they are becoming a targeting therapy. Carier systems are used for drugs that are sent to target area in the body. First utility of this, drugs will be an appropriate interaction in target area and at required speed. Second utility of targeting therapy is decreasing of doses and drugs will be only in the target area. Thus, any side effects would decrased substantially. Monoclonal antibodies (mAb) intended for several target molecules are quite effective tools for cancer therapy. Despite of their high costs, they are in conventional therapy because of their high selectivity and good toxicity profiles. EGFR is one of target molecules. In this study, mAb anti-HER2 that inhibite HER2, is intended to conjugate to micro and nanoparticles that are drug carier systems. Create of carier systems need certain conditions such as treatment with organic solvent, stirring in high speed or ultrasonication, heating or freezing. Effect of these conditions were researched. Liposome and solid lipid nanoparticles were prepared with sonication and antibodies were encapsulated them. As a result, a drug carier system was revealed without needing a chemical reaction or pegilation. Obtained particles were found as nano-sized, showing homogeneous distribution, good surface charge for transfection ability and having low cytotoxic effects. Significant effects were not determined when the applied stress conditions of formulation on the antibody.