Çeşitli dezenfektanların el yıkama sonrası antibakteriyel etkilerinin karşılaştırılması
Investigation of antibacterial effects of various disinfections after hand washed
- Tez No: 123926
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKNUR KALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu çalışmada el yıkama solüsyonu olarak %4 klorheksidin glukonat, %7.5 povidon iyot ve sıvı sabunun ellerdeki bakteri sayısında ani ve birikici etkisinin karşılaştırılması amaçlandı. Bu amaçla katılımcılar ellerini sıvı sabun, %4 klorheksidin glukonat ve %7.5 povidon iyotla hijyenik el yıkama yöntemi ile yıkadılar. Katılımcıların ellerindeki bakteri sayısını saptamak amacıyla eldiven sıvı tekniği kullanılarak örnek alındı. Ani etki hemen el yıkama sonrası, birikici etki beş gün sürekli el yıkama sonrası alınan örneklerle saptandı. Kullanılan üç test ürününün kirli ele göre l.gün O.saat log 10 bakteri sayı ortalamasında meydana getirdikleri azalma istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). Bütün test ürünlerinin uygulanmasında katılımcılarda herhangi bir toksik etki görülmemiştir. Sonuçta %4 klorheksidin glukonat ani etki ve birikici etkide en iyi aktivite gösteren antiseptik ajan olarak bulunmuştur. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to compare of the immidately and cumilative effects of 4% chlorhexide gluconate, 7.5% povidone iodin and liquid soap in bacterial growing on hands. We used the glove juice test to explore of bacterial growing. Standart hygienic hand washing technique with liquid soap, 7.5% povidone iodin and 4% chlorhexidine gluconate was applied before sampling. The immediately effect is the amount decreased bacteria after immediately washing. The cumilative effect is amount decreased bacteria 5 days after the daily washing. The decreasing of bacterial growing by all three tested products was statistically significant at day 1 hour 0 compare baseline (p0.05).