Fiziksel özürlülerde Gereksinim Belirleme Ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Needs Satisfaction Scale for individuals with a disability studying validity and reliability
- Tez No: 123930
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜYESSER ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Araştırma, FÖGBÖ 'nin geçerliğini ve güvenirliğini test etmek için yapılmıştır. Özürlü grup, 150 özürlü kişiden oluşmaktadır, özürlü grubunu oluşturanlar ; ortopedik özürlü, işitme özürlü, görme özürlü, konuşma bozukluğu olan ve kronik hastalığı olanlardır. FÖGBÖ özürlü bireylere bir hafta arayla iki kere uygulanmıştır. Özürlü bireylere YDİ ilk görüşmede uygulanmıştır. Kontrol grubu 300 sağlıklı bireyden oluşmaktadır. Pamukkale Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışanlar sağlıklı bireyler olarak alınmıştır. İstatistik işlemleri SPSS 7.0 programında yapılmıştır. FÖGBÖ 'nin test-retest puanlan arasında önemli bir farklılaşma saptanmamıştır. (P>0,05) ölçeğin test ve retest sonuçları arasında pozitif ve çok önemli bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is made for testing validity and reliability of FOGBO 150 individuals with disability exist in the disability group. These disabities are orthomaedics, deafness, blindness, stammer and chronic ilnesses. FOGBO was applied to individuals two times with one week interval. YDI was applied to individuals with disability at the first interview. Control group is formed by 300 healthy individuals. Workers of Pamukkale University Hospital are considered as healthy individuals. SPSS 7.0 software is used for statistical calculations. There weren' t considerable difference encountered between test-retest points of FOGBO (P>0,05).