Tip III fosfodiesteraz inhibitörlerinin deneysel hepatik rezeksiyon modelinde rejenerasyon üzerine etkisi
The Effect of type III phosphodiesterase inhibitors on regeneration in experimental hepatic resection model
  1. Tez No: 123941
  2. Yazar: ALPER CELAL AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezinde (DEKAM), Temmuz-Eylül 2001 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Amaç: Ratlarda bir fosfodiesteraz inhibitörü olan amrinonun karaciğer rejenerasyonu üzerine etkilerini araştırmak. Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlığı 200-275 gram arasında değişen, 60 adet erkek Wistar-Albino rat kullanıldı. Ratlar kontrol ve amrinone grubu olmak üzere iki gruba eşit olarak paylaştırıldı. Her bir grup daha sonra 10'ar rattan oluşan üç subgruba ayrıldı. İlk olarak ratlara juguler venöz kateter yerleştirildi. Daha sonra çalışma grubu ratlara amrinone, kontrol grubu ratlara ise %0.9 NaCl infuzyonu yapıldı. İnfuzyonun birinci saati dolduktan sonra ratlara %70'lik karaciğer rezeksiyonu yapıldı. İnfüzyona karaciğer rezeksiyonundan sonra 17 saat süreyle devam edildi. Rezeke edilen yaş karaciğer ağırlığı kaydedildi. Ratlar 24, 48 ve 72 saat süre ile yaşatıldı ve bu sürelerin sonunda sakrifiye edildi. Vena Cava inferiordan kan örnekleri alındıktan sonra kalan karaciğer dokusu çıkartılarak tartıldı. Alınan kan örneklerinden AST, ALT, ALP, albumin 69ve PT ölçümleri yapıldı. Karaciğer dokusunda ATP düzeyi ölçüldü. Morfolojik rejenerasyon parametresi olarak rölatif karaciğer ağırlığı kullanıldı. Histopatolojik değerlendirme ise mitotik indeks ve PCNA ile yapıldı. Bulgular: 24, 48 ve 72. saatler sonunda amrinone ve kontrol grupları arasında rölatif karaciğer ağırlığı, AST, ALT ve ALP değerleri arasında anlamlı farklılık saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This experimental study has been performed in Hakan Çetinsaya Experimental and Clinical Research Center (DEKAM) at Erciyes University Medical Faculty between July and September 2001. Aim: To assess the effect of amrinone a phosphodiesterase inhibitor on liver regeneration in rats Materials and Methods: Sixty Wistar rats weighing between 200 and 275 g were used in the study. Rats were divided into two groups as control and amrinone groups. Each group has been divided into there subgroups containing 10 rats each. Amrinone infusion to the study group and 0.9% NaCl infusion the control group has been done. Seventy percent liver resection has been performed to the rats at the first hour of infusion. Infusion has been kept on for 17 hours after resection. Rats were allowed to survive for 24th, 48th and 72od hours and than they were sacrificed. Remnant livers were resected after sampling blood from vena cava inferior. AST, ALT, ALP, albumin and PT measured from the blood samples, ATP levels were measured from 71liver tissue. Relative liver weight was used as a morphological parameter for liver regeneration. Histopathologic assessment has been performed to determine mitotic index and PCNA. Results: There were statistically significant differences between amrinone and control groups in AST, ALT, ALP and relative liver weights at 24A, 48th and 72nd hours (p0.05).