Parsiyel hepatektomili ratlarda fosfodiesteraz III inhibitörü'nün karaciğer hasarına etkisi
Phosphodiesterase 3 inhibitor in experimentally models of partial hepatectomy effects of liver damage
- Tez No: 359636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDENİZ KARADENİZ ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Erkan Aksoy, Parsiyel Hepatektomili Ratlarda Fosfodiesteraz lll İnhibitörü'nün Karaciğer Hasarına Etkisi, Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2014. Giriş: Hasar veya rezeksiyon sonrası rejenerasyon yeteneği karaciğerin etkileyici bir özelliğidir. Karaciğer yaralanma, iskemi ve rezeksiyon sonrasında rejenere olur ancak hepatik rejenerasyon için en kuvvetli uyaran rezeksiyondur. Fosfodiesteraz III inhibitörlerinin karaciğer hasarını kolestazda hem-oksijenaz yoluyla engellediği ve fibrogenez esnasında ise stellat hücre aktivasyonunu baskılayarak antifibrojenik etki gösterdiği bildirilmiştir. Amaç: Selektif fosfodiesteraz 3 inhibitörü olan silostazol uygulamasının parsiyel hepatektomi sonrası karaciğer rejenerasyonuna etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kırk adet erkek Wistar albino cinsi rat randomize edilerek dört gruba ayrıldı. Tüm ratlara standart %60 hepatektomi uygulandı. Deney gruplarına silostazol verildi. Rezeksiyon sonrası denekler 4 ve 7. günlerde sakrifiye edildi. Gruplar biyokimyasal, morfolojik ve histopatolojik parametreler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Biyokimyasal inceleme sonucunda silostazol uygulamasının karaciğer fonksiyon testlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark yaratmadığı görüldü. Gruplar rölatif karaciğer ağırlığı açısından karşılaştırıldığında, silostazol uygulanan gruplarda, her iki zaman dilimi açısından da istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte artış tespit edildi (p>0.05). Histopatolojik değerlendirme sonucunda ise silostazol uygulanan gruplarda mitoz indeksinin ve çift çekirdek sayısının 7. günde anlamlı düzeyde yüksek olduğu ve PCNA (proliferating cell nuclear antigen) oranında ise 4 ve 7.
Özet (Çeviri)
Erkan Aksoy, Phosphodiesterase 3 inhibitor in experimentally models of partial hepatectomy effects of liver damage, Bulent Ecevit University, Faculty of Medicine, Department of General Surgery, Thesis, Zonguldak, 2014. Introduction: Damage or after resection of liver regeneration capability is an impressive feature. Injury, ischemia and after resection of liver are regenerated but the most potent stimulus for regeneration of hepatic resection is accepted. Cholestasis of liver injury phosphodiesterase III inhibitors that prevent through the HEM-oxygenase and suppressing the activation of stellate cells have been reported to show the anti-fibrogenic effects. Purpose: To research the effect of selective phosphodiesterase 3 inhibitor cilostazol after partial hepatectomy. Materials and methods: Forty male Wistar albino rats were randomized and divided into four groups. Whole rats were administered a standard 60% hepatectomy. Experiment groups were given cilostazol. In the fourth and seventh days after resection, subjects were sacrificed. Biochemical, morphological and histopathological parameters were compared with among the groups. Results: Cilostazol implementation did not make a statistically significant difference was seen in liver biochemical function tests. Groups were compared in terms of relative liver weight; in terms of both time frames, although not statistically significant increase was detected(p>0.05).