Kronik prostatit/kronik pelvik ağrı sendromunda tadalafilin etkinliği
Efficiency of tadalafil in chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome
- Tez No: 768416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç : Bu çalışmada; Kronik Prostatit / Kronik Pelvik Ağrı Sendromu (CP/CPPS) tanısı alan hastalarda; bir fosfodiesteraz 5 inhibitörü (PDE-5) olan“Tadalafil”in etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod : Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim Araştırma Hastanesine Ocak 2020 – Haziran 2022 tarihleri arasında başvurmuş ve kronik prostatit/kronik pelvik ağrı sendromu (CP tip Ⅲ/CPPS) tanısı ile takip edilen ve eşlik eden ED şikayati olan hastalar retrospektif olarak incelenilerek çalışma protokolüne uygun olan 70 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar; Grup 1: CP/CPPS standart tedavi grubu ve Grup 2: CP/CPPS standart tedavi + tadalafil grubu olarak 2 gruba ayrılarak değerlendirildi. Kronik non-bakteriyel prostatit (tip Ⅲ)/CPPS standart tedavisi olarak oral siprofloksasin tüm hastalara 4 hafta boyunca günde 2 kere verildiği, diklofenak sodyum 4 hafta boyunca günde 1 kere verildiği görüldü. Grup 2 hastalarda ek olarak tadalafil 5 mg günde bir kez 4 hafta boyunca verildiği görüldü. Hastalar 4 haftalık tedavi öncesinde ve sonrasında 'Uluslararası Prostat Semptom Skoru' (IPSS), 'Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü Kronik Prostatit Semptom İndeksi (NIH-CPSI) ve Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF) formları ile değerlendirildiler.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study is to evaluate the efficacy of“Tadalafil”in patients diagnosed with Chronic Prostatitis / Chronic Pelvic Pain Syndrome (CP/CPPS) and accompanying Erectile Dysfunction (ED). Material -Method: Among the patients who were examined at Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital between January 2020 and June 2022 with the diagnosis of chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome (CP type Ⅲ/CPPS) and ED, 70 patients who were in compliance with the study protocol were included in the study. Patients; Group 1: CP/CPPS standard treatment group and Group 2: CP/CPPS standard treatment + tadalafil group were divided into 2 groups. Oral ciprofloxacin was given to all patients twice a day for 4 weeks as first-line therapy as a treatment for chronic non-bacterial prostatitis (type Ⅲ)/CPPS. In addition, tadalafil 5 mg was given once a day for 4 weeks in patients with ED accompanying CP/CPPS. Patients were evaluated with the 'International Prostate Symptom Score' (IPSS), 'American National Institutes of Health Chronic Prostatitis Symptom Index (NIH-CPSI) and International Erectile Function Index (IIEF) forms) before and after 4 weeks of treatment.