Stafilokoksik kan dolaşımı infeksiyonlarının epidemiyolojisi ve metisiline dirençli staphylococcus aureus suşlarının 'pulsed field' jel elektroforez ile analizi
Epidemiology of the staphylococcal bloodstream infections and the analysis of MRSA isolates with PFGE
  1. Tez No: 123944
  2. Yazar: AYŞE YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLGEHAN AYGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 775
Özet
65 ÖZET Önemli infeksiyon etkenlerinden olan stafilokoklar son yıllarda giderek artan sıklıkta nozokomiyal infeksiyon etkeni olarak ta karşımıza çıkmaktadır. Stafilokoklardaki antibiyotik direnci ve özellikle MRSA suşları ile ortaya çıkan epidemiler ciddi bir problemdir. Bu çalışmada primer ve sekonder stafilokoksik KDİ gelişmesinin çeşitli risk faktörleri ile ilişkisi, infeksiyon nedeniyle hastanede kalış süresi, infeksiyonun şiddeti, ünitelere göre dağılımı, gelişen komplikasyonlar ve mortalite oranlarının araştırılması amaçlandı. Ek olarak hastalardan izole edilen stafilokokların metisiline direnç durumları ve MRSA suşlarının PFGE ile benzer kromozomal paternler gösterip göstermediği araştırıldı. Çalışmaya 1999-2001 tarihleri arasında toplum kaynaklı ve nozokomiyal stafilokoksik KDİ tanısı konan hastalar alındı. KDİ'nın tanısı“Centers for Disease Control”kiterlerine göre66 kondu. Hastalığın şiddeti bakteriyemi, sepsis, ağır sepsis ve septik şok olarak sınıflandırıldı. MRSA izolatları PFGE yöntemiyle tiplendirildi. KDİ tanısı konan toplam 215 hastanın %16.3'ü toplum kaynaklı, %83.7'si nozokomiyaldi. Toplum kaynaklı KDİ olan hastaların %65.7'sinde altta yatan hastalık, %11.4'ünde önceden antibiyotik kullanımı öyküsü vardı ve infeksiyon nedeniyle hastanede yatış süresi ortalaması 19.7±10.8 gündü. Nozokomiyal KDİ olan hastaların %75.6'sında altta yatan hastalık, %46.1'inde cerrahi girişim, %88.3'ünde yabancı cisim, %20'sinde mekanik ventilasyon, %30'unda TPB, %52.2'sinde önceden antibiyotik kullanımı vardı ve infeksiyon nedeniyle hastanede yatış süresi ortalaması 12.7±7.4 gündü.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY EPIDEMIOLOGY OF THE STAPHYLOCOCCAL BLOODSTREAM INFECTIONS AND THE ANALYSIS OF THE MRSA ISOLATES WITH PFGE Staphylococci are the most frequently isolated bacterial agents causing nosocomial infections. Antibiotic resistance in staphylococci and epidemics especially caused by MRSA strains constitute a serious problem. In this study we investigated the relation of primary and secondary staphylococcal bloodstream infections (BSI) with associated risk factors, length of hospital stay because of infections, the severity of the infection, distribution of as to units, complications and mortality rate. In addition, the methicillin resistance of the staphylococci that are isolated from the patients and whether the MRSA isolates exhibit similar chromosomal patera with PFGE were investigated. Patients that are diagnosed as community acquired and nosocomial staphylococcal BSI between 1999-2001 were included to study. BSI are diagnosed following the“Centers for Diseases Control”criteria. The severities of the infections are classified as bacteremia, sepsis, severe sepsis and septic shock. Isolates of MRSA were typed by PFGE method.69 Community acquired BSI were determined in 16.3% (35 of 215) patients, nosocomial infections were in remaning 83.7% (180 of the 215) patients. Twentythree of 35 (65.7%) patients with community acquired BSI had an underlying disease, and 11.4% had previous antibiotic treatment. Mean length of hospital stay because of the infection was 19.7+10.8 days. Onehundredthirtysix of 180 (75.6%) patients with nosocomial BSI had an underlying disease, 46.1% were undergone surgical intervention, 88.3% had foreign body, 20% had mechanical ventilation, 30% had the use of TPN, and 52.2% had previous antibiotic treatment. Mean length of hospital stay in this group was 12.7+7.4 days.