Doğum sonrası dönemde verilen aile planlaması eğitiminin yöntem kullanmaya etkisi
The Effect of family planning education giving in postpartum period on the use of contraceptive methods
  1. Tez No: 123943
  2. Yazar: MELİS NAÇAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
90 7. ÖZET Bu çalışmanın amacı, kadınlara doğum sonu dönemde verilen aile planlaması eğitiminin, yöntem kullanmaya olan etkisini belirlemekti. Çalışma, Kayseri Doğumevi'nde doğum yapan 150'si müdahale 150'si kontrol olmak üzere 300 kadın üzerinde yürütülmüştü. Her iki gruptaki kadınlara ön anket uygulandıktan sonra, müdahale grubundaki kadınlara doğum sonrası aile planlaması konusunda bireysel eğitim yapıldı ve broşür verildi Doğumdan altı ay sonra, müdahale grubunda 137, kontrol grubunda 123 kadınla tekrar görüşüldü ve eğitim sonrası anket uygulandı. Verilen eğitimin, müdahale grubundaki kadınların kontrasepsiyon yöntemlerini bilmelerinde, doğumdan sonra aile planlaması yöntemlerine başlama zamanını bilmelerinde ve yöntem kullanma oranlarında, kontrol grubundaki kadınlara göre anlamlı ölçüde artış sağladığı saptandı. Yöntem kullanma oranı müdahale grubunda eğitim sonrasında % 62.0'dan % 88.3 'e kontrol grubunda ise % 61.0 'den % 71.6'ya çıktı. Eğitim öncesi etkili yöntem kullanma oram müdahale grubunda % 32.8, kontrol grubunda % 36.6 iken, bu oranlar müdahale grubunda % 21.9, kontrol grubunda % 4.0 oranında arttı. Doğumdan sonraki altı ay içerisinde, gebe olan veya istemli düşük yapanların oram; eğitim verilen grupta % 2.2, kontrol grubunda ise % 1 1.4'dü. Bu çalışmada, doğum sonrası erken dönemde verilen aile planlaması eğitiminin yöntemlere ilişkin bilgiyi ve kullanım oranım arttırdığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
91 8. SUMMARY THE EFFECT OF FAMILY PLANNING EDUCATION GİVİNG IN POSTPARTUM PERIOD ON THE USE OF CONTRACEPTIVE METHODS The aim of the study was to determine the effect of family planning education given to women in postpartum period for using family planning methods. This study was carried out between December 1999 and June 2000 in Kayseri Maternity Hospital. A total of 300 postpartum women were randomly assigned to control (150 women) and intervention (150 women) groups. After a preliminary questionnaire was applied to women in both groups, an individual education about postpartum family planning was given to women in the intervention group and a brochure was distributed. Six months later, a final questionnaire was applied to women whose number were 137 in the intervention group and 123 in the control group. It was determined that, education given in early postpartum period was increased the knowledge levels of women about family planning, the knowledge of starting time of postpartum methods and the status of using any contraceptive methods in the intervention group when compared to the control group. After the education, the rate of using any contraceptive methods rose from 62.0 % to 88.3 % in the intervention group and from 61.0 % to 71.6 % in the control group. While the rate of using modern contraceptive methods was 32.8 % in the intervention group and 36.6 % in the control group before education, this rate increased respectively 21.9 % and 4.0 % after education. While the rate of pregnant or aborted women was 2.2 % in intervention group, it was 1 1.4 % in control group. We concluded that giving family planning education for women in early postpartum period was increased the rate of using family planning methods and knowledge levels.