İmmatür ve matür tavşanlarda tam kat eklem kıkırdak defektlerinin iyileşmesinde Insulin Like Growth Factor-I (IGF-I)'in rolü
The Role of Insulin-Like Growth Factor (IGF-I) in full-thickness articular cartilage defects healing in immature and mature rabbits
  1. Tez No: 123952
  2. Yazar: MİTHAT ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TUNCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
56 ÖZET Eklem kıkırdağı hasarlarıma sonrası iyileşme kapasitesi sınırlı bir dokudur. İmmatür eklem kıkırdağı, hücresel olarak matür eklem kıkırdağından farklıdır. Bundan dolayı iyileşme cevabı da farklı olabilir Bu çalışmada 36 immatür (8 haftalık) ve 36 matür tavşanın medial femoral kondillerinde kıkırdak hasarı oluşturuldu. Her iki gruptan da 18 tavşan spontan iyileşmeye bırakıldı Geriye kalan 18 immatür ve 18 matür tavşanın eklem kıkırdağı defektlerine, güçlü bir kıkırdak doku anabolizanı olan İGF-I verildi Tavşanlar dördüncü, sekizinci ve 12 haftalarda sakrifiye edildi İmmatür ve matür grupların serum İGF-I ve serum IGFBP-3 seviyeleri biyokimyasal olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Articular cartilage has a limited healing capacity after damage, immature articular cartilage has a different cellularity from mature articular cartilage. Thus, the healing response may be different between these tissues. In this study, we made cartilage defects on the medial femoral condyles of 36 immature ( 8 weeks aged ) and 36 mature rabbits. Eighteen rabbits from each group were allowed for spontaneous healing We administered 1GF-I, a strong tissue anabolizating agent, to the articular cartilage defects of the remaining 18 mature and 18 immature rabbits. We sacrificed the rabbits on 4, 8, and 12 weeks. Serum IGF-I and59 1GFBP-3 levels of immature and mature rabbits were measured biochemically. Serum IGF-I levels were significantly higher in the immature group than the mature group ( p < 0.001). Serum IGFBP-3 levels were significantly higher in the mature group than the immature group ( p < 0.05 ). immunohistochemical investigation showed chondrocyte cell proliferation in both groups. But duration of the cell proliferation and healing process were shorter in the immature group. The cell morphology was different between the groups. While the immature chondrocyte cells exhibited the proliferative pattern of round cells similar to the normal chondrocyte morphology, this proliferation was of spindle-like cell type in the mature cartilage. Local IGF-I administration increased filling of the defect in both groups, and IGF-I administrated groups had better histological scores than the control groups at all weeks ( p < 0.001 ). In conclusion, the healing response in immature and mature cartilage were similar but the duration of this healing process was shorter in the immature group and the repairing cell morphology was similar to that of the normal chondrocyte. Local IGF-I administration increased the healing process histologically and macroscopically in both immature and mature cartilage