Hirsutizm tedavisinde alternatif tedavi yöntemleri
Alternative methods in treatment of hirsutism
  1. Tez No: 123951
  2. Yazar: MENDERES ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İPEK İ. MÜDERRİS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
56 ÖZET Hirsutizm, bir kadında normal beklenen bölgeler (aksiller ve pubik bölge) dışındaki androjene duyarlı alanlarda androjen fazlalığından ya da androjene duyarlılık artışından dolayı terminal kıllardaki artışla karakterize, metabolik ve endokrinolojik bir bozukluktur. Bir çok vakada kronik hiperinsülinemiye sekonder, over kaynaklı hiperandrojenemi gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, birer antiandrojen etkili ilaçlar olan olan flutamid ve fınasterid'in in düşük dozlarına metformin ekleyerek metformin'in antiandrojen tedaviye katkısının olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği' ne kıllanma şikayetiyle başvuran 89 hirsutizm hastası üzerinde gerçekleştirildi. Bu hastalar tesadüfi olarak beş gruba ayrıldı. Grup I (n=17) için Metformin (2x850mg), Grup II (n=18) için Flutamid (62.5mg), Grup III (n=21) için Flutamid (62.5mg)+Metformin (2x850mg), Grup IV (n=17) için Finasterid (2.5mg) ve Grup V (n=16) için Finasterid (2.5mg) +Metformin (2x850mg) olarak başlandı. Hastaların tedaviden önce VKİ, FGS, USG, bazal biyokimyaları ve hormonları, ACTH Testi(0.25u,g iv), deksametazon supresyon testi ve (tedavi öncesi ve sonrası)57 75gr'lık OGTT (KŞ, insulin, C-Peptid) bakılarak insulin hassasiyeti, AUC- KŞ,AUC insulin ve AUC-C peptid değerleri hesaplandı.. Hastalar 3 ay aralıklarla kontrole çağrılarak, her kontrolde serum hormon değerleri, KCFT ve BFT' lerine bakıldı. Altı ayda birde hirsutism skorları bakılarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Hirsutism is a metabolic and endocrinologic disease which is characterized with an increase in terminal hairs because of androgens or androgen sensitivity. In most cases, ovarian based hyperandrogenemia is shown besides chronic hiperinsülinemia. The aim of this study is to analyze whether metformin has an effect to antiandrogen treatment or not by combining metformin to fiutamide's and finasteride's low doses. This study is realized on 89 hirsutism diseased patient who applied to Erciyes University Faculty of Medical Science Gynecology and Obstetric Clinic, because of hair increase problem. These patients are categorized in 5 groups. For group I (n=17) Metformin (2x850 mg), for group II (n=18) flutamid (62,5 mg), for group IE (n=21) flutamid (62,5 mg)+Metformin(2x850 mg), for group IV (n=17) fmasterid (2,5mg), and for group V (n=16) fmasterid (2,5 mg) +Metformin (2x850 mg) is given. Patients VKI, FGS, USG, basal biochemical and hormonal tests, ACTH test (0,25mgiv), dexametazone supression tests ( before and after treatment) per 75gr OGTT (KŞ, insulin, C-Peptid ) is analyzed before treatment and insulin sensitivity, AUC-KŞ, AUC insulin and AUC-C peptid values are studied. Patients59 are invited to controls in every 3 months. In these controls, serum hormonal values, KCFT and BFT values are studied. Almost, in every 6 months hirsutism scores are analyzed and recorded.