İntraartiküler D vitamini kullanımının kıkırdak iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of intraarticular vitamin D use on cartilage healing
  1. Tez No: 673210
  2. Yazar: ABDUSSAMED GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada tavşanda diz kıkırdak defekti modeline uygun olarak medial femoral kondil eklem kıkırdağında tam kat oluşturulan dairesel kondral lezyonun iyileşmesinde intra-artiküler D vitamini enjeksiyonunun etkisiincelenmiştir. Metod: Çalışmada 12 adet tavşan kullanıldı. Her grupta 6 adet tavşan olacak şekilde intra-artiküler D vitamini enjeksiyonu yapılacaklar deney grubu, intra-artiküler serum fizyolojik enjeksiyonu yapılacaklar ise kontrol grubu olarak planlandı. Çalışma sürecinde deney grubundan 2 adet tavşanın, kontrol grubundan 1 adet tavşanın ölmesi ve kontrol grubundan 1 hayvanın cerrahi sırasında mikro-kırık yapılırken kondilin kırılması üzerine çalışmaya her grupta 4 tavşanın olduğu toplam 8 tavşan (8 diz) ile devam edildi. Her iki gruptaki tavşanların da sol dizlerinin medial kondillerine 4x4mm boyutlarında osteokondral defekt oluşturulup sonrasında K telleri ile mikro-kırık uygulandı. Tavşanlara postop 7., 14. ve 21. gün olacak şekilde 3 adet diz içi enjeksiyon uygulaması yapıldı. Altıncı hafta sonunda tavşanlar sakrifiye edildi. Tavşanların sol diz femoral kondilleri çıkarılarak örnekler %10'luk formalin solüsyonu ile fikse edildi. Bulgular: ICRS kıkırdak tamir değerlendirme skalasına göre deney grubundaki örneklerin iki tanesi evre 2 (normale yakın) ve iki tanesi evre 1 (normal) bulunmuştur. Kontrol grubunda ise üç örnek evre 2(normale yakın), bir örnek evre 4 (ileri derece anormal) bulundu. ICRS kıkırdak tamir değerlendirme skalasına göre gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Makroskopik skorlama sistemine göre değerlendirildiğinde ise gruplar arasında dolgu skoru ve yüzey skoru açısından fark anlamlı olmayıp renk skoru açısından anlamlı fark bulundu. (p=0.013) Histopatolojik incelemede gruplar lezyon sahasında görülen immatür kıkırdak, matür kıkırdak ve fibrozis açısından gruplar karşılaştırıldı. Deney grubunda immatür kıkırdak ve matür kıkırdak gelişiminin kontrol grubundan anlamlı olarak farklı olduğu (p=0.003, p=0.013) fibrozis gelişiminin ise kontrol grubunda deney grubundan anlamlı olarak daha fazla olduğu görüldü. (p=0.022) Sonuç: Tam kat eklem kıkırdağı defekti olan tavşanlarda uygulanan intra-artiküler D vitamini enjeksiyonunun erken dönemde matür kıkırdak ve immatür kıkırdak oluşumu üzerine pozitif etkisi olduğu görülmüştür. Geç dönem sonuçlara yönelik ise daha uzun takip süreli ve daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the effect of intraarticular vitamin D injection on the healing of a circular chondral lesion formed in a full layer of medial femoral condyle articular cartilage in accordance with the model of knee cartilage defect in rabbit was examined. Method: Twelve rabbits were used in the study. 6 rabbits in each group were planned as the experimental group for intraarticular vitamin D injections, and the control group for intraarticular saline injection. During the study process, 2 rabbits from the experimental group, 1 rabbit from the control group died, and 1 animal from the control group broke the condyle while micro-fractures were performed during surgery, the study continued with a total of 8 rabbits (8 knees) with 4 rabbits in each group. 4x4mm osteochondral defects were created to the medial condyles of the left knees of rabbits in both groups and then micro-fractures were applied with K wires. Postop to rabbits 7., 14. and on the 21st day, three intra-knee injections were applied.At the end of the sixth week, the rabbits were sacrificed. The left knee femoral condyles of the rabbits were removed and the samples were fixed with a 10% solution of formalin. Findings: According to the ICRS cartilage repair Assessment Scale, two of the samples in the experimental group were found to be Stage 2 (close to normal) and two to Stage 1 (normal). In the control group, three samples were found in Stage 2(close to normal) and one sample in Stage 4 (Advanced abnormal). According to the ICRS cartilage repair assessment scale, the difference between the groups was not statistically significant.According to the macroscopic scoring system, the difference between the groups in terms of fill score and surface score was not significant, but a significant difference in terms of color score was found. (p = 0.013) In histopathological examination, groups were compared in terms of immature cartilage, mature cartilage and fibrosis observed at the site of the lesion. In the experimental group, the development of immature cartilage and mature cartilage was significantly different from the control group (p=0.003, p=0.013), while the development of fibrosis was significantly higher in the control group than in the experimental group. (p=0.022) Result: In rabbits with a full-fold articular cartilage defect, intra-articular vitamin D injection was observed to have a positive effect on the formation of mature cartilage and immature cartilage at an early stage. It is believed that longer follow-up and more comprehensive studies are needed for late-stage results.