İnsan endotel hücre kültüründe glibenklamidin etkileri
Glibenclamid effects of human umbilical vein endothelial cells
  1. Tez No: 123970
  2. Yazar: GÜNAY YETİK ANACAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT ÜSTÜNSES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1426
Özet
ÖZET GİRİŞ: Katp kanallarının hücre fizyolojisinde ve patofizyolojisinde önemli rolleri olduğu gösterilmiştir. Bu kanalların endotel hücrelerinde de eksprese edildiği kısa bir süre önce bulunmuş ancak Katp kanal blokörlerinin endotel hücreleri üzerindeki in vitro etkileri henüz incelenmemiştir. Bu çalışmada klasik bir Katp kanal blokörü olan glibenklamid'in insan umbilikal ven endotel hücre kültüründe (Human Umbilical Vein Endothelial cell; HUVEC); hücre canlılığı ve süperoksit oluşumu üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. METOD: Endotel hücreleri, insan göbek kordonundan izole edildi ve kültürü yapıldı. Elde edilen hücreler (HUVEC) morfolojik olarak ve immünhistokimyasal olarak von Willebrand faktör varlığı gösterilerek karakterize edildi. Hücre canlılığı total protein miktar tayini yapılarak ve nötral kırmızısı uptake yöntemi ile test edildi. Süperoksit radikali oluşumu“SOD'la inhibe edilen ferrisitökrom C indirgenmesi”yöntemi ile incelendi. Deneyler %2 buzağı serumu içeren M199 besiyerinde tutulan HUVEC ile gerçekleştirildi. SONUÇLAR: HUVEC'e 1CT4 M glibenklamid uygulanması hücre canlılığını zamana bağımlı bir şekilde azalttı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION: It has been shown that Katp channels have important roles in cell physiology and pathophysiology and their expression in endothelial cells have recently been reported (Katnik C. et al, Am.J.Physiol.1997), The in vitro effects of Katp channel blockers on endothelial cells have not been investigated. In this study, we aimed to study the effects of a classical Katp blocker, glibenclamide on the superoxide formation and viability of human umbilical vein endothelial cells (HUVEC). METHODS: Endothelial cells were isolated from human umbilical veins and cultured. HUVEC characterized morphologically and immunohistoche-mically by demonstration of von Willebrand factor expression. Cell viability was tested by neutral red uptake and measurement of total protein. Superoxide radical formation was followed by“SOD inhibitable ferricytochrome C reduction”assay. Experiments were done on HUVEC grown in M199 with 2% FCS. RESULTS: Treatment of HUVEC with 10"4 M glibenclamide resulted in decreased cell viability in a time dependent manner.