Helichrysum compactum boiss. üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic investigations on Helichrysum compactum boiss.
- Tez No: 123971
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ HİKMET MERİÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
VI- ÖZETEndemik bir tür olan ve Antalya (Elmalı) dan toplanan Helichrysum compactum bitkisinin kapitulum ve yapraklı gövdeleri ayrı ayrı incelendi. Laboratuar ısısında kurutulduktan sonra toz edilen materyal Soxhlet apareyinde petrol eteri ile tüketildi. Petrol eteri ekstresi yoğunlaştırıldıktan sonra % 60'kk etanol ile tüketildi ve % 60'hk etanol ekstresi yoğunlaştırıldı. Yoğunlaştırılmış ekstre kloroform ile tüketildi. Petrol eteri ile tüketilmiş materyal, % 96'lık etanol ile tüketildi. Etanollü ekstre yoğunlaştırıldıktan sonra su ile seyreltildi ve sırasıyla benzen, kloroform ve etil asetat ile tüketildi. Kağıt ve ince tabaka kromotografileri ile yapılan kontroller sonucunda, petrol eteri/kloroform, etanol/kloroform ve etanol/etil asetat ekstrelerinin flavon bileşiklerince zengin olduğu görüldü ve bu ekstreler üzerinde çalışıldı. Bu ekstrelerden flavon bileşiklerinin saflaştırılmasında sütun, preparatif, kağıt ve ince tabaka kromatografileri kullanıldı. Saf olarak elde edilen flavon bileşiklerinin, kağıt ve ince tabaka kromatografîlerindeki Rf değerleri, renk reaksiyonları ve spektroskopik yöntemler (UV, İR, ^-NMR) yardımıyla yapıları aydınlatıldı. Yapılan çalışma sonunda, H.compactum kapitulumlarından, apigenin, luteolin, kempferol, naringenin, 3,5-dihidroksi-6,7,8-trimetoksiflavon, kempferol 3- glikozit (astragalin), luteolin 7-glikozit, luteolin 4',7-diglikozit; yapraklı gövdelerden ise, apigenin, kempferol, luteolin, kersetin, apigenin 7-glikozit, luteolin 7-glikozit, kersetin 3-glikozit maddeleri izole edildi. Helichrysum türlerinde luteolin 4',7- diglikozit varlığı ilk defa bu çalışma ile gösterildi. Bitkinin flavon içeriğinin 196Anadolu'da yetişen diğer Helichrysum türlerine oranla zayıf olduğu saptandı ve karakteristik Helichrysum flavon bileşikleri olan helikrizinlere bu türde rastlanmadı. Kapitulumlardan elde edilen, kloroform (D) ve etil asetat(E) ekstrelerinde TBA metodu kullanılarak antioksidan aktivite tayini yapıldı. Her iki ekstre lipit peroksidasyonunu inhibe ederek antioksidan aktivite gösterdi. D ekstresinin E ekstresine göre daha etkili olduğu saptandı. Yine aynı ekstreler üzerinde, antimikrobiyal aktivite tayininde seyreltme metodu ile ikisi gram (+) olan Bacillus subtilis ve Staphylococcus aureus ile ikisi gram (-) olan Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia coli olmak üzere dört mikroorganizma ile çalışıldı. Bu mikroorganizmaların hepsi üzerinde, her iki ekstre MİK değeri % 0.04 olan bir değerde antibakteriyel aktivite göstedi. D ve E ekstreleri kullanılarak yapılan antifungal aktivite tayininde Candida albicans mantarı kullanıldı. D ve E ekstrelerinin sadece fungistatik etki gösterirken fungisit etki göstermediği tespit edildi. 197
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARYThe capitula and the stems of endemic Helichrysum compaction collected from Antalya (Elmalı) have been investigated separately. The material dried at room temperature has been extracted with petroleum ether in a Soxhlet apparatus. Petroleum extract was extracted using 60 % ethanol, evaporated and then extracted with chloroform. The material extracted with petroleum ether has been extracted with 96 % ethanol in a Soxhlet apparatus. The ethanol extract was evaporated, diluted with water and extracted with benzene, chloroform and ethyl acetate respectively. As the result of paper and thin layer chromatographic analysis it has been found that petroleum ether/chloroform, ethanol/chloroform, and ethanol/ethyl acetat extracts were rich in flavonoid content. As a result, it was decided to study on these extracts. For isolation and purification of the flavonoids column, preparative thin layer and paper chromatography have been used. The structures of the pure flavonoid compounds have been identified by comparing their TLC, paper chromatographic Rf values, colour reaction with authentic samples and spectroscopic methods (UV, IR, ^-NMR). As a result apigenin, luteolin, kempferol, naringenin, 3,5-dihydroxy-6,7,8- trimethoxyflavone, luteolin 7-glucoside, luteolin 4',7-diglucoside, kempferol 3- glucoside have been isolated from the capitulum and apigenin, luteolin, kempferol, quercetin, apigenin 7-glucoside, luteolin 7-glucoside, quercetin 3-glucoside have been 199isolated from the stems. Luteolin 4',7-diglucoside has been isolated for the first time from Helichrysum species. Also it has been found out that the fiavonoid content of H.compactum is less than the other Helichrysum species growing in Turkey and the other characteristic Helichrysum fiavonoid compound helichrysins were not found in this species. Antioxidant activities of capitulum's chloroform (C) and ethyl acetate (E) extracts have been tested by TBA method. Both extracts were found to showed antioxidant activity by inhibiting lipid peroxidation. Also, the same extracts have been tested for antimicrobial activities by dilution methods on four microorganisms being two of them gram (+) bacteries Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus and two of them gram (-) Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli. On all of the microorganisms both extracts were found to show antibacterial activity at 0.04 % MIK value. As antifungal activity has been tested on D and E extracts with Candida albicans fungi, it has been found out that both of the extracts were fungistatic but not fungicidal. 200