Spinal anestezi alan hastalarda idrar retansiyonunu önlemede alt karın bölgesine sıcak uygulamasının etkinliğinin incelenmesi
The Examination of effectiveness of heat application to the lower abdomen zone for preventing urinary retention in patients who have taken spinal anesthesia
- Tez No: 123969
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA KHORSHİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu araştırma alt karın bölgesine termofor yerleştirilerek yapılan sıcak uygulamanın idrar retansiyonunu önlemedeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Bornova Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi kliniklerinde yapılmıştır. 12.5-20 mg Heavy Marcain ile spinal anestezi almış, ortopedi, gene! cerrahi, üroloji ameliyatı olmuş 18-65 yaş arasında 48 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Gruplar yaş ve cinsiyet bakımından eşitlenmiştir. Bilgilendirme ve onam belgesindeki bilgiler ameliyattan bir gün önce hastalara açıklanmış, araştırmaya katılım için yazılı onamları alınmıştır. Spinal anestezi başlamasından üç saat sonra 24 kişilik uygulama grubundaki hastalara alt karın bölgesine termofor yerleştirilerek sıcak uygulama yapılmıştır. Hastaya saat başı 30 dk süreyle termofor yerleştirilmiş, 30 dk ara verilmiştir. İdrara çıkan hastanın izlemi sonlandırılmıştır. Her saat başı hasta ile görüşülerek mesanede doluluk hissi, acil idrar yapma isteği olup olmadığı sorulmuş ve kaydedilmiştir. Saatlik aldığı sıvı miktarı, kan basıncı ve nabız kaydedilmiştir. İdrarını yapamayan glob gelişmiş hastalara üriner kateter takılmış, takılma zamanı ve çıkarılan idrar miktarı kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin sayısal ve yüzdelik dağılımları verilmiş, verilerin analizinde Pearsan ki-kare, Fisher's exact test, Pearson korelasyon testi, t-testi ve varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Kontrol grubundaki üç hastada (% 12.5), uygulama grubundaki dört hastada ( % 16.7) glob ve idrar retansiyonu gelişmiş ve kateter takılmıştır. Her iki gruptaki hastaların büyük çoğunluğunun ( %87.4) spinal anestezi sonrası 7.-8. saate kadar idrar çıktıkları saptanmıştır. Kontrol grubundaki hastaların % 95.8'inde, uygulama grubundaki hastaların % 87.5'inde 8.-9. saate kadar mesanede doluluk hissi geliştiği saptanmıştır. Kontrol grubundaki hastaların % 33.3'ünde, uygulama grubundaki hastaların % 12.6'sında 7.-8. saate kadar acil idrar yapma isteği geliştiği saptanmıştır. Sonuç olarak spinal anestezi alan hastalarda alt karın bölgesine termofor yerleştirilerek yapılan sıcak uygulamanın idrar retansiyonu gelişimini önlemediği, 132erkek hastaların kadın hastalara göre spinal anestezi sonrası daha uzun sürede idrara çıktıkları, glob gelişip kateter takılan hastaların idrar miktarının daha yüksek olduğu ve retansiyon gelişen hastalarda sistolik kan basıncının arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been done to investigate the effect of heat application by locating hot water bottles to the lower abdomen zone for prevention by urinary retention. The research has been applied in Bornova Emergency and Travmatology Hospital Clinics. The sample of the study consisted of forty eight patients who got spinal anesthesia been using 12.5-20 milligram Heavy Marcain and had orthopoedies, general surgery and urology operation. These patients are between 18 and 65 years old. The groups are equalized for age and gender variables. The patients have been informed one day before the operation and asked for the their written approval. After 3 hours from starting the spinal anesthesia to 24 patients who are in application group, heat application has been applied by locating the hot water bottles to the lower abdomen zone. This application is repeated on every hour during 30 minutes and had break during 30 minutes. The monitoring of the patient who are voiding has been cut. On every hour, by meeting with the patient and asked for having a sensation of bladder fullnes, urgency and recorded. Taken fluid at every hour, blood pressure and pulse have been recorded. Urinary catheterization has been applied to the patients that can not void. Catheterization time and urine that has been voided were recorded. Numerical and percentage distrubutions of data were given. For the analysis of datas, Pearson chi-square, Fischer's exact test, Pearson corelation test, t-test and variance analysis (ANOVA) statistical techniques were used. On the three patient in control group (12.5 %), on the four patient in application group (16.7 %) glob and urinary retention were observed and urinary catheterization applied. Most of the patients in both groups (87.4 %) were observed that voiding in every 7-8 hours after spinal anesthesia. It was observed that 95.8 % in patients of the control group and 87.5 % in patients of the application group have a sensation of bladder fullness to the about 8-9 hours. It was observed that 33.3 % in patients of the control group and 12.6 % in patients of the application group have urgency to the about 7-8 hours. 134As a result, it was observed that the heat application by locating hot water bottles to the lower abdomen zone is not effective in preventing urinary retention, male patients voided at more longer time after spinal anesthesia according to the female patients, the amount of the urine is high in the patients observed glob and applied urinary catheterization and systolic blood pressure was increased in the patients observed urinary retention. 135