Parasetamol ile oluşturulan oksidatif DNA baz hasarının gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi tekniği ile araştırılması
Investigation of paracetamol induced oxidative DNA-base damage by gas chromatography-mass spectrometry technique
  1. Tez No: 124007
  2. Yazar: EMRE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BENSU KARAHALİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
99 VI. ÖZET Parasetamol dünyada en çok kullanılan analjezik antipiretik ajanlardan biridir. Tedavi edici dozlarda güvenilir bir ilaç olarak nitelendirilmektedir. Fakat yüksek dozlarda ölümle sonuçlanabilecek hepatotoksisite meydana getirmektedir. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde zehir danışma merkezlerine yapılan en fazla başvuru parasetamol ile ilgilidir. Bu özelliğinden dolayı üzerinde en fazla çalışılan ilaçlardan bir tanesidir. Yapılan çalışmalar parasetamolün kronik organ toksisitesi yanında bir çok farklı etkisini de göstermiştir. Parasetamole bağlı toksisiteyi açıklayabilmek için geçmiş yıllarda çok miktarda hipotez ve çalışma ortaya koyulmuştur. Bunlardan hiçbirisi parasetamole bağlı gelişebilecek toksisiteyi tek başına açıklayamamaktadır. Bu hipotezlerden birisi de reaktif oksijen türleri oluşumuna bağlı toksisite gelişimidir. Reaktif oksijen türleri içinde DNA' nın da bulunduğu makromoleküller ile çeşitli katım ürünleri oluşturabilir. Çalışmamızda 8-OH Guanin (DNA hasarının göstergesi olarak) ve 4 farklı katım ürünü miktarları GCID/MS ile ölçülmüştür. DNA hasar miktarları sırasıyla kontrol, parasetamol, parasetamol ve askorbik asitin birlikte uygulandığı gruplar için 8-OH Guanin için 8,7(1,6), 11,9(9,8), 7,3(2,2) 8-OH Adenin için 18,2(2,4), 25,1(24,3), 13,9(4,4) Fapy-Adenin için 53,2(3,7), 36,5(3,1), 66,8(26,3) Fapy-Guanin için 174,5(40,1), 88,3(43,5), 66,8(40,1) ve 5-OH Urasil için 38,5(18,9), 50,6(13,5), 58,3(26,5) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
100- VII. SUMMARY Paracetamol is one of the most widely used analgesic and antipyretic agents known as a safe drug in terapeutic doses. Although it is generally considered as a safe drug at therapeutic doses, it is hepatoxic in humans and laboratory animals at overdoses which can result in lethality. Parasetamol is the most frequently inquired substance in self poisoning to Poison Control Center in USA and England. For this reason, it has been one of the most studied drug. Many studies show that paracetamol has chronic organ toxicity as well as other different effects. There are many studies and hipothesis to explain paracetamol-dependent toxicity. However none of them alone could be able to explain paracetamol toxicity. One of the hipothesis releated with the occurance of reactive oxygen species. Reactive oxygen species react with macromolecules including DNA to form different adducts. In our study, we measured 8-OH guanine levels as a DNA damage marker and 4 different adducts by using GCID/MS. Our results show that average of the DNA damage levels (SD) are 8,7(1,6), 11,9(9,8), 7,3(2,2) for 8-OH guanine; 18,2(2,4), 25,1(24,3), 13,9(4,4) for 8-OH adenine; 53,2(3,7), 36,5(3,1), 66,8(26,3) for Fapy-Adenine; 174,5(40,1), 88,3(43,5), 66,8(40,1) for Fapy-Guanine and 38,5(18,9), 50,6(13,5), 58,3(26,5) for 5-OH Uracil (control, paracetamol and paracetamol plus ascorbicacid groups, respectively.)