Hemodiyaliz çözeltilerinde ve yemek tuzlarında soğuk buhar oluşturmalı atomik absorbsiyon spektrometrisi ile kadmiyum tayini
Determination of cadmium in hemodialysis concentrates and table salt using cold vapour atomic absorption spectrometry
- Tez No: 124008
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUSRET ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
-53- 6. ÖZET Hemodiyaliz Çözeltilerinde ve Yemek Tuzlarında Soğuk Buhar Oluşturmalı Atomik Absorbsiyon Spektrometresi ile Kadmiyum Tayini Diyaliz konsantreleri ve yemeklik tuz numunelerinde Akışa Enjeksiyonlu Soğuk Buhar Oluşturmalı Atomik Absorbsiyon Spektrometresi (AE-SB-AAS) ile kadmiyum tayini için analitik yöntem önerildi. Hidroklorik asit derişimi, sodyumborohidrür derişimi, reaksiyon sarmalının uzunluğu, azot akış hızı gibi deneysel koşulların etkileri incelendi. Pik yüksekliği cinsinden en yüksek sinyali veren deneysel koşullarda, 250uL'ik numune sarmalı için tayin sınırı(3St,/m) 0.05 ng/mL ve bağıl standart sapma %l-3 arasındadır. Kadmiyum ilave edilmiş numunelerde geri kazanım % 93.7- 111.7 arasında bulundu. Aynı numunelerde magnezyum hidroksit ortak çöktürme ile matriks ayrıldıktan sonra ETAAS kullanarak kadmiyum tayini yapıldı. %95 güven aralığında (n=3) her iki yöntemle elde edilen sonuçlar uyumlu bulundu.
Özet (Çeviri)
-54- 7. SUMMARY Determination Of Cadmium In Hemodialysis Concentrates and Table Salt Using Cold Vapour Atomic Absorption Spectrometry An analytical procedure using Flow Injection Cold Vapor Atomic Absorption Spectrometry (FI-CV-AAS) for the determination of cadmium in hemodialysis concentrates and table salt is introduced. The effects of experimental parameters such as hydrochloric acid concentration, sodiumborohydride concentration, the length of reaction coil and carrier gas flowrate were investigated. Under conditions giving the best peak height sensitivity, the detection limit (3st,/m) was found to be 0.05 ng/mL for a 250 uL injection volume and relative standard deviation was between 1-3%. The recoveries from the spiked samples were in the range of 93.7-1 1 1.7 %. Cadmium was also determined in the same samples using ETAAS, after matrix separation by magnesium hydroxide coprecipitation. The results were in agreement at 95 % confidence interval (n=3), with those obtained by ETAAS.