Türk Hava Kuvvetleri pilotlarında performans eğitimi ile ilgili faktörlere mevsimsel değişikliklerin etkisi
The effect of the seasonal variations of exogenous meteorological factors on the Turkish Air Force's fliers performans training program
- Tez No: 124075
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
¦116- IV. ÖZET Bu çalışmada, Türk Hava Kuvvetleri uçucularına uygulanan ve NATO ülkeleri arasında standart olarak kabul edilen fizyolojik eğitim programının bir parçası olan fırlatma sandalyesi eğitiminde elde edilen reaksiyon sürelerinin kronobiyolojik bir yaklaşımla: 1) Ekzojen kaynaklı meteorolojik faktörlerden olan Basınç, Sıcaklık, Nem ve Güneşlenme miktarlarındaki ritmik değişikliklerden ortam şartları standardize edilmiş yerde değişime uğrayıp uğramadığının incelenmesi; 2) Yıllık ve mevsimsel olarak ritmik bir değişikliğe uğrayıp uğramadığının incelenmesi; 3) Yaşa bağımlı değişikliğe uğrayıp uğramadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bir biyolojik ritim için ekzojen çevresel uyarıların varlığı ön koşuldur. Çevresel siklik uyarıların biyolojik siklik bir yanıtı indüklemek yerine organizmada var olan internal bir saati senkronize ettiği bilinmektedir '. Biyolojik ritimlerin yaşa bağımlı olarak değişime uğradıkları ve performans üzerinde etkili oldukları da bilinmektedir ' '. Sonuç olarak; (1) Fırlatma sandalyesinde elde edilen reaksiyon süreleri yıllık ve mevsimsel olarak değişiklikler göstermektedir. Özellikle yaz mevsiminde meydana gelen reaksiyon süresi kayıpları diğer mevsimlere göre daha fazladır. (2) Ekzojen kaynaklı mevsimsel faktörlerden basınç miktarında meydana gelen değişiklikler, ortam şartları standardize edilmiş yerlerde reaksiyon sürelerini etkilememektedirler. (3) Ekzojen kaynaklı mevsimsel faktörlerden sıcaklık miktarında meydana gelen değişiklikler, ortam şartları standardize edilmiş yerlerde reaksiyon sürelerini etkilememektedirler. (4) Ekzojen kaynaklı mevsimsel faktörlerden % nem miktarında meydana gelen değişiklikler, ortam şartları standardize edilmiş yerlerde reaksiyon sürelerini etkilememektedirler. (5)-117- Ekzojen kaynaklı mevsimsel faktörlerden güneşlenme miktarında meydana gelen değişiklikler, ortam şartları standardize edilmiş yerlerde reaksiyon sürelerini etkilememektedirler. (6) Yaş ile reaksiyon süresi arasında negatif ilişki vardır ve yaşın azalması ile reaksiyon süresinde belirgin bir azalma görülmektedir. (7) Sonuçların tümü ele alındığında bu çalışma, ortam şartları standardize edilmiş yerlerde, reaksiyon süresinin basınç, sıcaklık, % nem ve güneşlenme miktarlarında meydana gelecek değişikliklerden etkilenmediğini gösterirken, yaş artışının reaksiyon süresini olumlu yönde etkilediği desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
-118- V. SUMMARY A part of physiological training program accepted as a standard among NATO countries called as the ejection seat training was applied to Turkish Air Force Fliers. In this study, the obtained reactions time were examined with the following chronobiological concepts: (1) The rhythmical variations of amounts of exogenous meteorological factors such as Pressure, Temperature, Humidity and Sunbathing is whether they change the reaction time or not change in a standardized condition (2) As seasonal or yearly, whether it is exposed to any rhythmical variation or not (3) Whether it is exposed to age-related changes or not. Existence of exogenous environmental stimulus is preliminary condition for a biological rhythm. It is known that environmental cyclic stimulus synchronize an internal clock existing in organism instead of inducing a biological cyclic response. It is also known that, biological rhythms are exposed to change depending upon age and affect the performance. As a result; (1) The reaction time values, obtained during the ejection seat training, shows variations both as yearly and as seasonal. Especially, the reaction time missing, which occurs at summer season, is much more than the other seasons. (2) Variations in the amount of pressure, which is originated from exogenous seasonal factors, do not affect the reaction time in standardized conditions. (3) Variations in the amount of temperature, which is originated from exogenous seasonal factors, do not affect the reaction time in standardized conditions. (4) Variations in the amount of % humidity, which is originated from exogenous seasonal factors, do not affect the reaction time in standardized conditions. (5) Variations in the amount of sun bathing which is originated from exogenous seasonal factors do not affect the reaction time in standardized conditions. (6) There is a negative correlation between the age and the reaction time; a significant decrease can be seen in reaction time when the age falls of. (7)-119- When overall results are taken into consideration, this study shows, the reaction time is not affected by the variations in the amounts of pressure, temperature, % humidity and sunbathing whereas increase of age affect the reaction time in positive meaning.