Guar zamkı kullanılarak hazırlanan kolona özgü ilaç şekilleri üzerine çalışmalar
Studies on colon specific delivery systems preparad with guar gum
  1. Tez No: 124074
  2. Yazar: ARMAĞAN CELKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
141 G. ÖZET Kolona özgü ilaç şekilleri, uygulamada lokal kolon rahatsızlıkları ve peptit/ protein tipi ilaçların oral yoldan güvenli verilişi amacıyla sınırlı kalmayıp, gün içi ritmdeki değişikliklere bağlı bir hastalık olan astımın, zamana bağlı olumsuz etkilerini gidermek ve geciktirilmiş salım sağlamak amacıyla da geliştirilmektedirler. Bu çalışmanın amacı, guar zamkı kullanarak, kronik ve gece gelişen (noktürnal) astım tedavisinde kullanılan teofilinin, kolona özgü ilaç şeklini geliştirmektir. Guar zamkı, doğal ve biyolojik olarak parçalanabilen galaktomannan yapısında bir polisakkarittir. Viskozitesi oldukça yüksektir ve sıvı alıp şişme özelliği nedeniyle özelikle matris tipi salım yapan formülasyonlarda kullanımı yaygındır. Bununla beraber, insan kolonik mikroflorasında bulunan bakterilerden salgılanan enzimler tarafından parçalanabilir olması nedeniyle kolona özgü ilaç şekillerinin geliştirilmesi için uygun bir polimerdir. Çalışmada altı değişik kaynaktan temin edilmiş olan 12 ayrı guar zamkı örneği kullanılarak karşılaştırma yapılmıştır. Teofılin ve 12 değişik tip guar zamkı örneğinin fızikokimyasal Özellikleri incelenmiştir. Guar zamkı örneklerinin viskozite ve partikül büyüklüğü farklılıklarının etkin madde şahmına olan etkisini incelemek amacıyla, her polimer ile doğrudan basım yoluyla 1:1.5 oranında matris tablet formülasyonları hazırlanmıştır. Bu grup formülasyonların in vitro salım profilleri, kullanılan guar zamkının viskozite, partikül büyüklüğü ve şişme gibi özellikleri karşılaştırılarak değerlendirilmiş ve içlerinden iki tanesi seçilerek daha sonraki çalışmalar için kullanılmıştır. Polimer miktarının salıma olan etkisini incelemek amacıyla polimer oranı artırılmıştır. Ayrıca, matris tablet formülasyonlarında hazırlama yönteminin salıma etkisini incelemek amacıyla, yaş granülasyon; sodyum klorür, kalsiyum klorür ve ksantan zamkı gibi yardımcı maddelerle karıştırma, etkin madde-polimer jel karışımı oluşturma gibi yöntemler de denenmiştir. Hazırlanan formülasyonların in vitro salım özellikleri sürekli akış ve palet yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Teofilinin kolona özgü ilaç şeklinin geliştirilmesi amacıyla, matris tabletlerin yanı sıra basınçla kaplanmış tabletler de hazırlanmıştır. Yüzde 45-90 arasında çeşitli oranlarda guar zamkı içeren formülasyonların salım profillerinin matris tabletlere göre142 çok düşük olduğu ancak çözünme ortamına enzim eklenmesiyle salımın arttığı görülmüştür İn vivo çalışmalarda kullanılmak üzere % 45 oranında guar zamkı içeren, basınçla kaplama yöntemi ile hazırlanmış tablet formülasyonu seçilmiştir. Seçilen formülasyon, gastrointestinal sistemde izlenebilmesi amacıyla, samaryum oksit ile işaretlenmiş ve altı gönüllüde gama sintigrafısiyle görüntülenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda teofilin ve guar zamkı arasında FT-IR ile herhangi bir etkileşme olmadığı saptanmıştır. Guar zamkının pseudoplastik akış özelliği gösterdiği görülmüştür. Farklı kaynaklardan temin edilen guar zamkı numunelerinde partikül büyüklüğü azaldıkça viskozitenin arttığı saptanmıştır. Matris tipi tabletlerin hazırlanmasında uygulanan değişik hazırlama yöntemlerinin ve yardımcı maddelerin teofilin şahmının düşürülmesi açısından etkili olmadığı görülmüştür. Matris tipi tabletlerin in vitro salım çalışmaları sonucunda pH 1.2 ve 4.5'da ilk dört saatte görülen % 20-29'luk etkin madde saliminin uzatılmış etkili matris tipi bir preparat için uygun olduğu, ancak kolona özgü ilaç şekli için yüksek olduğu görülmüştür Sonuç olarak basınçla kaplanmış tabletlerin gama sintigrafısiyle yapılan görüntüleme çalışmalarında altı denekten üçünde tabletlerin kolona ulaştığı ve suda çözünürlüğü yüksek etkin maddeler için kolona özgü ilaç şekillerinin hazırlanmasında basınçla kaplamanın daha uygun bir yöntem olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
143 H. SUMMARY The use of colon-specific dosage forms is not only for local colon diesases and safety delivery of peptide/protein drugs via oral route, but also to eliminate the time related negative effects of the diseases such as asthma which is a circadian rhythm- dependent disease or to obtain prolonged release. The aim of this study was to develop a colon specific dosage form using with guar gum for theophylline which is used for the treatment of chronic and nocturnal asthma,. Guar gum is a galactomannan-based polysaccharide which can be degraded naturally and biologically. Due to its high viscosity and sweelling property, it is commonly used in the matrix type of formulations. In addition, guar gum is an appropriate polymer for the development of the colon-specific dosage forms due to its degradation by enzymes secreted by the bacteria that are found in the human colonic microflora. In this study, comparisons were done using 12 different guar gum samples obtained from six different sources. The physicochemical properties of theophylline and the 12 different types of guar gum were investigated. Matrix tablet formulations were prepared by direct compression method in a ratio of 1:1.5 theophylline: guar gum to evaluate the effect of the viscosity and particle size of guar gum samples on the theophylline release. The in vitro release profiles of directly compressed matrix tablets were evaluated comparing the viscosity, particle size and swelling properties of the guar gums used. Two matrix tablet formulations were chosen for the further studies. Polymer ratio was increased to investigate the effect of polymer amount on the drug release profile. In addition, a number of different methods including wet granulation, mixing with some excipients such as sodium chloride, calcium chloride and xanthan gum or mixing polymer with active compound in the gel matrix were applied to investigate the effect of the preparation method and excipients on the drug dissolution profile. The in vitro release properties of the formulations were investigated by different methods like pedal and flow through cell apparatus.144 In development of the colon specific dosage forms of theophylline, not only matrix tablets but also compression coated tablets were formulated. The release profiles of compression coated tablet formulations that include varying amounts of guar gum (45-90 %) were much lower than those of the matrix tablets. However, the release increased after addition of the guar gum degrading enzyme into the dissolution media. The compression coated tablet containing 45 % of guar gum, was chosen for in vivo studies. This tablet formulation was radiolabeled with samarium oxide to monitor it throughout the gastointestinal tract by gama scintigraphic imaging and administered to six healthy volunteers. In FT-ER results showed that, there was no any interaction between guar gum and theophylline. Guar gum showed pseudoplastic flow behaviour. The results showed that viscosity of guar gum powders that was supplied from different sources, increased with the decreasing particle size. Also findings reveal that, there was no significant effect of the preparation method or excipients on release profile of theophylline. The matrix tablets released 20- 29 % of the theophylline in to the dissolution media at the pH 1.2 and 4.5 within 4 hours. This was found to be suitable for the extended release products but excess for the colon specific drug delivery dosage form. As a result, compression coated tablets, reached the colon in three out of six volunteers that were imaged by the gama scintigraphy method and compression coating method was much more suitable for the formulating the highly soluble drugs for the colon specific drug delivery systems.