Oligospermi ve azospermi olgularında sperm hücrelerinde DNA hasarının comet tekniği ile değerlendirilmesi
Evaluation of DNA damage of sperm cells in olgospermic and azospermic cases by comet assay
  1. Tez No: 124076
  2. Yazar: VOLKAN BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA SARDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
-73 VI - ÖZET Son 50 yıl içinde erkek sperm sayısında görülen azalma, erkek infertilitesini oldukça yaygın bir sorun haline getirmiş ve konuya ilişkin daha fazla araştırma yapılmasına neden olmuştur. Erkek infertilitesine neden olan etkenler tam olarak anlaşılmamakla birlikte apoptozis'in etkin bir rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca son dönemlerde yapılan çalışmalarda hidrojen peroksit ve hidroksil radikalleri gibi bazı toksik maddelerin apoptoziste temel olan DNA hasarına yol açtıkları belirlenmiştir. Yaptığımız çalışmada normospermik, oligospermik ve azospermik üç grup semen örneğinde sperm hücrelerinin DNA hasarını comet yöntemini kullanarak kıyasladık. Sonuçta oligospermik ve azospermik olgulardaki sperm hücrelerinin DNA hasarı oranlarının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artmış olduğunu belirledik. Çalışmamızda ayrıca; sperm yapısının, DNA haşarıyla da ilişkili olduğu comet yöntemi ile hasarlı DNA'ya sahip olduğu saptanan sperm hücrelerinde yapısal ve hareketlilik yönünden de bozukluk oranının yüksek olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
74- VII - SUMMARY In the last fifty years, a significant reducing in sperm cell count was determined in man and the male infertility become widespread problem. Although the reasons of the male infertility are not clear yet, the apoptosis has an important role in the male infertility. The recent studies also showed that the some of toxic agents such as hydrogene peroxide and hydroxile radicals lead damage in sperm cell's DNA, which can stimulate apoptosis. In this study, we compared the rates of DNA damage of the sperm cells in the normospermic, oligospermic and azoospermic patients. The comet assay was used for the detection of the DNA damage. The rates of DNA damage in azoospermic and oligospermic cases was determined higher than the normospermic one. This study also revealed that the microscopic structure of sperm cell shows a correlation with the damage of DNA.