Heykelde malzeme ve tekniklerin biçimlemeye etkileri
- Tez No: 12408
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. O. METE DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
Ill OZEI Malzeme ve tekniklerin heykel biçimlemesine etkileri heykelin bir sorunu olarak ele alınmış, raporun içeriğini oluşturan çalışmalarla irdelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, malzeme ve teknik seçiminin heykel dilini bulma endişesi ile ilişkisini ortaya koymaktır. Asıl soruna bağlı olarak, heykel dilinin oluşumunda plastik yapıyı etkileyen diğer etmenler de incelenmiştir. Bu raporda, ele alınan“malzeme ve tekniklerin heykel biçimlemesine etkileri”konusu kapsamında, çalışmalar üze rinde yapılan gözlemler, bunların dayandığı birikimler, oluşum süreçleri, fotoğraflarla açıklanmaya çalışılmış tır.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY The effect of material and technique on formation of sculpture has been thought as a problem of sculpture itself and has been examined thoroughly by using the data included in the report. The aim of this study is to reveal the relation between the selection of material and technique and the anxiety of finding the style of the sculpture» Other factors affecting the plastic structure in occurrence of sculpture style have also been examined in relation to the main problem. In this report, observations about the studies, the experiences they are based on and the steps leading to the formation of the sculpture style have been tried to explain with the help of photographs.