Koçarlı (Aydın) yöresinin geleneksel halk ilacı olarak kullanılan bitkileri
Folk medicinal plants of Koçarlı (Aydın)
- Tez No: 124099
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTAN TUZLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 5111
Özet
1. ÖZET Bu çalışma Koçarlı (Aydın) yöresinde geleneksel halk ilacı olarak kullanılan bitkileri ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Temmuz 2001 -Ekim 2002 tarihleri arasında mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz ve ekim aylarında yörede toplam 35 gün süren arazi çalışmaları yapılmıştır. Bu araştırma esnasında yöredeki 2 belde ve 44 köyün hepsine gidilerek, ilaç olarak kullanılan bitkilerden örnekler toplanmıştır. Bu bitkilerin yöresel adlan, tedavideki kullanılışları, yararlanılan kısımları, ilaçların hazırlanışı, uygulanış şekilleri, dozları, uygulama süreleri hakkında bilgiler derlenmiştir. Toplanan bu örnekler Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu'nda (MARE) bulunmaktadır. Sonuç olarak yörede toplanan 133 bitki örneğinin teşhisi sonucunda 67 türe ait toplam 68 taksondan geleneksel halk ilacı olarak yararlanıldığı saptanmıştır. Bunlardan 53 'ü yabani, 15'i ise yörede yetiştirilen bitkilerdir. Bu bitkiler ve bunların tedavideki yöresel kullanılışları metin içinde sunulmuştur. Koçarlı yöresinde kaydedilen bitkilerden en çok mide rahatsızlıklarının giderilmesinde, soğuk algınlığı, astım ve hemoroidlerin tedavisinde, böbrek kumunu ve taşını düşürmek amacıyla, tansiyon ve şeker hastalıklarının tedavisinde yararlanıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY FOLK MEDICINAL PLANTS OF KOÇARLI (AYDIN) This study was made to reveal the plants used as traditional folk medicine in Koçarlı (Aydın). For this purpose, the field works have been done between July 2001 - October 2002 in March, April, May, June, July and October. This study was carried out for 35 days, in total. During this research, all the settlement centers (including 44 villages) have been visited, the specimens of the plants used as remedies have been collected and the information such as local names, ailments treated or therapeutic effects, plant parts used, method of preparation, method of administration, dosage, duration of treatment have been recorded. The collected plant specimens are kept in the Herbarium of the Faculty of Pharmacy, Marmara University (MARE). As a result of the identification of 133 plant specimens, total 68 taxa pertaining to 67 species used as a traditional folk medicine, have been determined. Among them 53 taxa are wild and 15 taxa are cultivated plants. These plants and their local usage in treatment are presented in the text. The plants recorded in Koçarlı are mostly used for kidney and stomach ailments, cold, hemorrhoids, diabetes, asthma and hypertension.