Ayvalı köyünün halk bilimi açısından incelenmesi
- Tez No: 12410
- Danışmanlar: PROF.DR. UMAY GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
11 ÖZET“AYVALI KÖYÜ 'NÜN HALK BİLİMİ AÇISINDAN İNCELENMESİ”adını taşıyan bu araştırmanın konusu, 1989 ve 1990 yıllarındaki Ayva lı Köyü ' nün kültür yapısıdır. Bu çalışmada kültür, bir topluma kimliğini veren bir bütün olarak kabul edilmiştir. Araştırma sahası olarak Eskişehir İline bağlı Ayvalı Köyü seçilmiştir. Araştırmada kullanılan malzemeler sözlü ve yazılı kaynaklardan elde edilmiştir. Malzemelerin büyük bir bölümü mü lakat metodu kullanılarak derlenmiştir. Bu nedenle her bölümün başında kaynak kişiler hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiş tir. Ayrıca maddi kültürü ilgilendiren malzemelerin derlenmesin de gözlem metodu da kullanılmıştır. Bazı durumlarda bu metotlar bir arada kullanılmıştır. Bu araştırmada,“Giriş”bölümü dışında, üç bölüm bulunmakta dır : Giriş ' te Eskişehir İli, Seyitgazi İlçesi ve Ayvalı Köyü hak kında sosyal, ekonomik ve kültürel bilgiler verilmiştir. Ayrıca, bölümün sonunda, daha sonraki konuların daha açık bir şekilde belirtilmesi amacıyla, Ayvalı Köyü'nün tarihî, coğrafî, sosyal ve idarî yapısıyla ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir. 1. Bölüm Ayvalı 'da tesbit edilen Köy Seyirlik Oyunları ile Halk Edebiyatı ürünlerini içermektedir. Ayrıca, Ayvalı insanının isimleri ve lâkapları ile eğlenceleri hakkında bilgiler de ve rilmiştir. AyValı'daki Adet, Merasim ve İnanışlar 11. Bölüm' de incelen miştir. Bu bilgiler sözlü kaynaklardan derlenmiştir. 111. Bölüm, Ayvalı Köyü'nün Mimarî, Dekorasyon, Mutfak ve Bes lenme Gelenekleri, Giyim Kuşam, El Sanatları ve Ölçü Sistemleri gibi kültürel cepheleriyle ilgili bilgileri içermektedir. Ayrı ca bu bölümün- şortunda, varılan sonuçları belirtmek için,“Sonuç”bölümü verilmiştir. Faydalandığımız kaynaklardan bir kısmını,“Kaynakça”da belirttik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this investigation named“AYVALI KÖYÜ ' NÜN HALK BİLİMİ AÇISINDAN İNCELENMESİ”is Ayvalı village's cultu re in 1989 and 1990. İt was defined that culture is whole gi ving personality to a society. Ayvalx village in Eskişehir province was selected as the investigation region. The materials for this research have col lected from the verbal and written sources. The majority of ma terials have been collected with the interview method. So, the informations about source persons were given at the beginning of each part. However, the observation method was used in order to collect materialy part of culture. These methods rarely were used together, too. There are three part at this investigation expect for the fact that introduction. The social, economic and cultural informations about Eski şehir province, Seyitgazi district and Ayvalx village were given at introduction. The informations about Ayvalı village's history, geography, population and social structure were given at the end of introduction in order to be understood clearly the fol lowing subjects. ii The First Part includes the products of Folk-Literature and Traditional Theatre in Ayvalı village. İn addition to, it includes some knowledge about the Amusements, Names and Nickna mes of Ayvalı People. The Customs, Ceremonies and Beliefs of Ayvalı People were searched at the Second Part. This informations were collected from verbal sources. The Third Part includes Ayvalı village's Architecture, De coration, Kitchen and Fedding Traditions, Dressing, Ornaments, Han dicrafts and Measuring System. At the end of this part, the Re sult Part was given in order to state the conclusions.