Türkiye'de insangücü planlamasının bakanlık ve bağlı kuruluşlarda uygulaması
- Tez No: 12411
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu, Türk kamu yönetimi Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarında insangücü planlamasının uygulanmasıdır.Çalışma, betimleyici ve deneysel niteliktedir. Temel amacı ise, kamu personelinin çalışma verimliliğini artırmaya yönelik olarak, insangücü planlamasının kuramsal ve kavramsal çerçevesini çizdikten sonra, kamu personel yöneticilerinin görüşlerine de yer vererek, uygulamadaki sorunları bir sistem yaklaşımı içerisinde saptayıp öneriler getirmeye çalışmaktır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de çalışmanın konusu ve kapsamı, îkinci Bölüm'de kavramsal çerçeve, Üçüncü Bölüm'de ise, insangücü planlamasının kuramsal temelleri ortaya konmuştur. Dördüncü Bölüm'de, alan araştırması soru kağıdı yöntemi- ile toplanan veriler incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Burada amaç, Bakanlık ve bağlı kuruluşlarda insangücü plânlamasının yeterince gerçekleştirilememesinin, personelin çalışma verimliliği üzerinde olumsuz etkiler yarattığını göstermekti. Alan araştırması sonunda, insangücü planlamasıyla ilgili merkezi birimlerin etkin duruma getirilmesi ve işbirliği içerisinde olmaları; kamu kuruluşlarının insangücü planlamasını gerçekleştirebilecek yapıya ve işleyişe kavuşturulmaları; ülke koşullarına uygun insangücü planlaması modeli geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılması gerektiği yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The topic of this study deals with the implementation of civil service planning in the ministries and their organizations in Turkey. The study is descriptive and empirical. The main purpose of the study is to try to bring possible solutions to manpower planning problems within the system approach, referring to the views of public personnel administrators, after drawing theoretical and conceptual framework for manpower planning aiming to raise the job efficiency of civil servants. This study consists of five chapters. Chapter 1 is the introduction to the subject matter and scope of the topic. Chapter 2 contains the conceptual frame. In Chapter 3, theoretical basis for manpower planning takes place. In Chapter 4, data collected by empirical study questionnaire method- has been interpreted and evaluated. The aim of this treatment is to indicate that the lack of manpower planning in public sector, makes negative effects on job efficiency of public personnel. At the end of the empirical study, it has been uncovered that central public organizations, authorized to make manpower planning, should reorganize to be functionally effective and cooperate; public organizations should have the necessary infra structure and processes to be able to realize civil service planning; and Turkish public administration needs to improve a manpower planning model according to its own structure and requirements.